NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH

Archiwum - rok szkolny 2018/2019

Aktualności

2019-08-30
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego  odbędzie się 2 wrzesnia 2019 r. (poniedziałek) o godz. 9.15.


2019-08-19
Insta.Ling – innowacyjny program w naszej szkole!

 Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

Podstawowym założeniem aplikacji jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy.

Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole uczniowie szkoły podstawowej uczyli się słówek z języka niemieckiego oraz ortografii języka polskiego.

Opiekunowie programu:

Bernadeta Nykiel

Faustyna Ząbczyk

Więcej o programie na stronie  https://instaling.pl

 

 


2019-07-07
Półkolonia II turnus (1.07.2019r. – 5.07.2019r.)

 

 

Pierwszego dnia podopieczni mieli okazję zwiedzić Muzeum Kultury Ludowej oraz Park Etnograficzny w Kolbuszowej. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane zagrody, szkołę wiejską, kuźnię oraz wiele innych ciekawych obiektów. Obserwowały zwierzęta hodowane w niektórych zagrodach. Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek w pobliskiej kawiarence, składający się z naleśników.

Kolejnego dnia, tj. 2 lipca zwiedzaliśmy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze strażakami i pokaz strażackich wozów gaśniczych Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej. Niespodzianką okazała się przygotowana przez strażaków kurtyna wodna, która była dla dzieci ogromną frajdą. Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, by tam poznać część naszej historii z zakresu motoryzacji, elektroniki czy służb mundurowych. Po krótkim odpoczynku przy posiłku zadowoleni, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

Trzeciego dnia  dzieci zwiedzały „Zoo Market – Majster” w Rzeszowie. Dowiedzieliśmy się tam wielu cennych informacji na temat zwierząt, ich zwyczajów oraz opieki nad nimi. Kolejną atrakcją była wizyta w największym parku trampolin w Polsce „FlyParku”. Na miejscu, pod opieką profesjonalnych trenerów mogliśmy ćwiczyć skoki, podskoki, salta i przewroty.  Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczała nikogo nawet na sekundę! W pobliskiej restauracji „Gościniec” został zapewniony obiad.

Czwartego dnia w leśniczówce „Bugaj” dzieci bawiły się w podchody. Zorganizowano również różnego rodzaju zawody z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Nie zabrakło też zabaw z chustą animacyjną. W przerwie pomiędzy zabawami dzieci zjadły smaczne drożdżówki. Następnie udaliśmy się na pobliski plac zabaw, gdzie dzieci mogły korzystać z różnego rodzaju huśtawek, zjeżdżalni, przyrządów do ćwiczeń oraz boiska do piłki nożnej i siatkówki. Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się do restauracji “Zacisze” na spaghetti, a po posiłku wróciliśmy wspólnie spacerem do szkoły.

Ostatni dzień półkolonii miał miejsce w Centrum Zabaw dla Dzieci "Fantazja" w Rzeszowie. Dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas bawiąc się na dużych dmuchanych zjeżdżalniach, w basenach z piłkami, chodząc po labiryntach rur i przejść. Celem wycieczki do krainy ciągłej zabawy było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.   Po smacznych pierogach wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, gdzie nadszedł czas pożegnania.

W trakcie półkolonii dzieci bardzo ze sobą się zżyły i nawiązały nowe przyjaźnie. Podopieczni bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Podsumowując należy stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była udana. Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw oraz doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

 


2019-07-07
Ubezpieczenie grupowe dzieci

Szanowni Rodzice,

Niniejszym informujemy, iż w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie brała udziału w ubezpieczeniu grupowym dzieci i młodzieży, tzw. NNW szkolne.

Nie znaczy to jednak, że kwestie bezpieczeństwa uczniów są nam obojętne.

Jednym z ofert ubezpieczenia NNW Szkolnego, jakie proponują różne Towarzystwa, jest indywidualne ubezpieczenie NNW z oferty Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. dostępne wyłącznie na stronie www.bezpieczny.pl (zakładka Ubezpieczenia NNW dla Dzieci).

Na portalu tym Rodzic może samodzielnie spośród kilku wariantów wybrać zakres ubezpieczenia i składkę, które najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom, preferencjom i potrzebom.

 Jako placówka otrzymaliśmy specjalny link umożliwiający Państwu zakup indywidualnego ubezpieczenia dla każdego dziecka z 10% zniżką (kod opiekuna 25095-niezbędny do zawarcia ubezpieczenia)

https://bezpieczny.pl/szkola-podstawowa-gimnazjum/25095

 

Dodatkowym atutem oferty Bezpieczny.pl jest możliwość w ramach jednej polisy - ubezpieczenia wszystkich swoich dzieci, będących w różnym wieku i na różnym etapie nauczania, uczęszczających do innych placówek, i możliwość wybrania dla każdego z nich innego wariantu ubezpieczenia.

UBEZPIECZENIA NALEŻY DOKONAĆ NAJPÓŹNIEJ

 DO 31 SIERPNIA 2019r, ABY UNIKNĄĆ PRZERWY W UBEZPIECZENIU DZIECKA.

OCHRONA ROZPOCZYNA SIĘ NASTĘPNEGO DNIA PO OPŁACENIU SKŁADKI !!!

 

W sprawie informacji na  temat ubezpieczeń NNW dzieci  prosimy o kontakt  :

Małgorzata Homa

Tel. 604255619  e-mail: ubezpieczenia24@onet.pl


2019-06-24
Półkolonia I turnus: 24.06.2019 – 28.06.2019

W pierwszej części dnia dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych w kręgu oraz  z chustą animacyjną, a także w grach i zabawach ruchowych. Chętnie bawiły się w gry planszowe, warcaby, szachy i inne zajęcia świetlicowe. 

W drugiej części dnia uczestnicy po zapoznaniu się z rozkładem dnia oraz przepisami bhp obowiązującymi na wycieczce, codziennie wyjeżdżały na różnorodne, ciekawe wycieczki autokarowe.

Natomiast w trzeciej części dnia odpoczywały na pobliskim placu zabaw lub grały w różnorodne gry edukacyjne, wykonywały piękne rysunki i bawiły się w zabawy proponowane przez wychowawców.

Pierwszego dnia półkolonii tj. 24 czerwca dzieci wraz z opiekunami pojechały do Łańcuta. Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Podziwiano piękne salony, prywatne sypialnie oraz przepiękną salę balową z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Oprócz zwiedzania uczniowie spacerowali również po pałacowym parku podziwiając stare drzewa, różnobarwne kwiaty, rzeźby i fontanny.  Piękna tego dnia aura w pełni prezentowała letnie walory ogrodu. Na ławeczkach w parku dzieci zjadły zapiekanki przywiezione przez pracowników z pobliskiego baru.

Drugiego dnia tj. 25 czerwca w czasie spotkania dzieci odwiedziły profesjonalnie przygotowany plac zabaw, gdzie mogły skorzystać z różnego rodzaju huśtawek oraz przyrządów do ćwiczeń gimnastycznych w siłowni w plenerze. Na placu znajdowało się również boisko do gry w piłkę nożną oraz ścianka wspinaczkowa.  Następnie udaliśmy się do leśniczówki Bugaj, gdzie dzieci bawiły się tam w „Podchody” i znajdywały różne zadania tj. np. „ Chodź jak kura, znajdź sobie kamień, który jest twoim jajkiem i opiekuj się nim”. Antek świetnie poradził sobie z tym zadaniem. Zabawom towarzyszyły wspólny śpiew i taniec. W tym miejscu dzieci zjadły kiełbasę oraz pieczony chleb. Pomiędzy posiłkiem bawiły się w różne zabawy i gry m.in. unihokej. Po wypoczynku w leśniczówce, udaliśmy się na naleśniki do restauracji „Zacisze”, a po posiłku spacerkiem wróciliśmy do szkoły.

Trzeciego dnia 26 czerwca dzieci  odwiedziły rzeszowskie kino „Zorza”, gdzie obejrzały film pt.: „Dziecko z burzy”. Film był wzruszający, co doprowadziło do łez kilku uczestników. Następnie udały się na pysznego kebaba do „Dara Kebab”.  Na zakończenie wycieczki odwiedziły fontannę multimedialną w Rzeszowie, gdzie świetnie odpoczywały.

W dzień czwarty 27 czerwca grupa półkolonijna udała się do Rzeszowa. W tym dniu zwiedziliśmy Muzeum Dobranocek. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała dawna telewizja. Dzieci mogły podziwiać kukiełki użyte do powstania takich bajek jak „Miś Uszatek” czy „Miś Coralgol”. Oglądnęły w salce kinowej bajki: „Przygody Koziołka Matołka”, Misia Uszatka”. Następnie udaliśmy się na Trasę Podziemną. Weszliśmy do niej przez Piwnicę Bławatników, a następnie przeszliśmy korytarzami pod rynkiem rzeszowskim. Mogliśmy obejrzeć kopie rycerskich strojów, wystrój dawnego sklepu, gabloty z eksponatami znalezionymi przy odkopywaniu podziemi. Bardzo nam się podobało podziemne przejście. Później spacerem przeszliśmy się po Starówce, podziwiając ratusz, kościół farny czy ulicę 3-go Maja. Trochę zmęczeni udaliśmy się na posiłek do pizzerni, potem na lody do Myszki, a na koniec z powrotem do Bratkowic. Wróciliśmy zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń.

Dzień piąty - 28 czerwca ostatni dzień I turnusu naszej półkolonii spędziliśmy aktywnie i wesoło w LKS ZABAJKA. Pobyt rozpoczęliśmy od zapoznania się z mieszkańcami stadniny i MINI – ZOO. Następnie wszyscy aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach sportowych oraz spacerze po okolicznym lesie rozwiązując zadania i zagadki podczas zabawy w „Podchody”. Po smacznym obiadku wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły i nadszedł czas pożegnania się i powrotu do domu.

Każda  forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas półkolonii była radosnym przeżyciem. Wszyscy chętnie korzystali z wielu zaplanowanych i przygotowanych atrakcji.

                  Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-06-23
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

 

O godz. 9.15 na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice aby zakończyć rok szkolny 2018/19. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polski po czym nastąpiło przekazanie Sztandaru Szkoły uczniom kl. VII. Następnie głos zabrała Pani Dyr. Janina Gaweł. Skierowała do ósmoklasistów wiele ciepłych słów, wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy absolwenta i nagrody.

Uczniowie kl. VIII przedstawili ładny program artystyczny, którym pożegnali się z nauczycielami, pracownikami szkoły i ze swoimi młodszymi kolegami. Nie zabrakło w nim wierszy i piosenek, które spowodowały, że niejednemu zakręciła się łza w oku. Ich natomiast w imieniu całej społeczności szkolnej pożegnali siódmoklasiści. Przygotowali dla swoich starszych kolegów montaż słowno-muzyczny oraz dyplomy za osiągnięcia i zasługi znane tylko braci uczniowskiej. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor podsumowała mijający rok szkolny i wręczyła świadectwa z paskiem i nagrody uczniom kl. IV-VII, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce.

Po akademii wszyscy udali się do swoich sal aby otrzymać świadectwa, pożegnać się z wychowawcami i rozpocząć zasłużone wakacje.

 

Wszystkim uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy niezapomnianych wakacji

spędzonych przyjemnie,  ciekawie i bezpiecznie.

Absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły podstawowej i życzymy im wytrwałości i sukcesów w nowej szkole.

Wierzymy, że zdobyta wiedza i doświadczenie wyniesione z murów naszej szkoły

będziecie z powodzeniem rozwijać w kolejnych latach edukacji.

Dyrekcja.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-06-17
Turniej Szachowy i Warcab

Podczas turnieju były przestrzegane zasady fair play, wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli. Każdej partii towarzyszyło wiele emocji. Rozgrywki odbywały się z podziałem na kategorie wiekowe. Najlepszymi z najlepszych okazali się:

  • w kategorii klas I-III: Gabriel Przywara kl. I - warcaby, Aleksandra Irzeńska kl. III - szachy,
  • w kategorii klas IV-VI: Martyna Chmaj kl. V - warcaby,
  • w kategorii klas VII-VIII: Maksymilian Szlęk kl. VII – warcaby, Damian Płatek kl. VIII - szachy.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczyła Pani Dyrektor.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesów i zapraszamy za rok!


2019-06-14
Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Wieś kolorami malowana”

Tematem było ukazanie piękna polskiej wsi – krajobrazów, mieszkańców i ich pracę, miejscową tradycję. Należało wykonać do 5 fotografii, wykonanych samodzielnie.

 Swoje prace wysłali : Jakub Dworak, Julia Kopeć, Bartosz Olbrot ( kl.6 ), Natalia Urban ( kl.4 ), Jakub Kopeć ( kl.7 ) oraz Karolina Dworak ( kl.5 ), która otrzymała wyróżnienie.

 


2019-06-14
"Ratujemy i Uczymy Ratować"

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas  I- III brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Wszyscy uczniowie z powodzeniem ukończyli szkolenie w ramach programu RUR  otrzymają hologramy, które zostaną wklejone na świadectwach szkolnych.


2019-06-14
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ZUCH”

Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach. Najwyższe miejsca zdobyli uczniowie: Daria Szopa – klasa II (3 miejsce)– dyplom laureata oraz nagroda książkowa, Natalia Płatek – klasa II (13 miejsce) – dyplom laureata Gabriel Przywara – klasa I (14 miejsce) - dyplom laureata.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


2019-06-14
Gminny Konkurs BRD

Konkurs zorganizowany został pod patronatem Wójta Gminy Świlcza, a jego współorganizatorami byli: Zespół Szkół w Bratkowicach, Straż Gminna w Świlczy oraz Policja Państwowa posterunku Głogów Małopolski. Zespoły uczniowskie szkół podstawowych musiały zmierzyć się z trudnymi pytaniami testu oraz wykazać się praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze pokonując tor przeszkód. Nasi uczniowie zdobyli 3 miejsce. Najlepszym drużynom nagrody i dyplomy wręczyła Dyr Szkoły nr 1 w Bratkowicach Pani Joanna Różańska. Nikt z uczestników konkursu nie wrócił do domu bez upominków, w tym rowerowych kasków, ochraniaczy i odblaskowych kamizelek, które mają podnieść poziom widoczności bezpieczeństwa dzieci na drogach. Koordynatorem gminnych zawodów był Stanisław Rudzki, nauczyciel wychowania technicznego.


2019-06-12
Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych.

 

Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów i 8 klasy szkoły podstawowej z całego województwa. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością, ponieważ laureaci dostają oprócz atrakcyjnych nagród dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum,

Konkurs był na bardzo wysokim poziomie i wymagał dużego nakładu pracy własnej. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami.

W konkursie uczestniczyło 71 uczniów. Kacper Madej zdobył 10 miejsce (39 pkt na 50 możliwych), a Oliwer Nguyen Thunh 16 (38 pkt na 50 możliwych).

Za zdobyte miejsca ww. uczniowie otrzymają vouchery ze zniżką na roczny kurs językowy w szkole językowej EMPIK.

Serdecznie gratuluję sukcesu!


2019-06-07
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „GALILEO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO”

 

Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu struktur gramatycznych, leksykalnych, sprawdzał rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz w klasie V, VI, VII i VIII weryfikował wiadomości dotyczące krajów anglojęzycznych.

W bieżącym roku szkolnym swoją wiedzę i umiejętności testowali uczniowie: Blanka Bachórz, Cyprian Bednarz, Jakub Bodzioch, Mikołaj Dworak, Antoni Homa, Kacper Kwoka, Wiktoria Kwoka, Dominik Lis, Amelia Przywara, Natalia Urban, Jakub Zawisza (klasa IV) Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Aleksandra Kwoka, Marcel Puklicki (klasa V), Mikołaj Buda, Julia Kopeć, Bartosz Olbrot (klasa VI), Gabriela Jucha, Miłosz Buda, Jakub Kopeć, Maksymilian Szlęk (klasa VII), Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh, Damian Płatek, Joanna Trzeciak oraz Julia Dworak (klasa VIII).

Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu. 

Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:

Jakub Bodzioch – klasa IV (4 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Cyprian Bednarz – klasa IV (5 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Martyna Chmaj – klasa V (5 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Mikołaj Buda – klasa VI (12 miejsce) – dyplom wyróżnienia,

Kacper Madej – klasa VIII (15 miejsce) – dyplom wyróżnienia.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy kolejnych sukcesów!

 


2019-06-07
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ZUCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO”

 

 

 

 

Konkurs weryfikował znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, konstrukcji i wyrażeń językowych o różnej skali trudności. W tegorocznej edycji swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali uczniowie: Julia Dworak, Gabriel Przywara, Amelia Reguła, Oliwer Żuczek, Kamila Zawisza (klasa I), Daria Szopa, Natalia Płatek (klasa II), Zuzanna Pałka, Emilia Szczepanik, Krzysztof Krupa, Nicola Warzybok oraz Aleksandra Irzeńska (klasa III). 

Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach. Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:

Julia Dworak – klasa I (8 miejsce) – dyplom laureata,

Daria Szopa – klasa II (9 miejsce) – dyplom laureata.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

 


2019-06-03
PIKNIK Rodzinny

Na wstępie Pani Dyrektor powitała zebranych gości, przedstawiła sponsorów imprezy oraz dokonała uroczystego otwarcia Festynu.  Wszystkich zebranych gości powitał swoim występem miejscowy zespół taneczny KOLORET, który zawsze zachwyca swoimi strojami i ciekawymi układami tanecznymi. Następnie zaprezentowali się na scenie z bogatym programem artystycznym uczniowie naszej szkoły. Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. I  i II z ciekawym przedstawieniem „Dziecięcy krąg przyjaźni”. W dalszej kolejności mogliśmy  podziwiać dzieci z klasy III i IV prezentujących humorystyczny program słowno – muzyczny o tematyce rodzinnej i codziennego życia społeczności szkolnej. Całość przeplatana była pięknymi układami tanecznymi, przygotowanymi przez zespoły klasowe naszej szkoły oraz licznymi konkurencjami sportowymi dla dzieci i dorosłych i zabawami z chustą animacyjną.

Dla najmłodszych przygotowano przeróżne, ciekawe atrakcje  jak np. dmuchańce, trampoliny, popcorn, wata cukrowa. Dla wszystkich czekała pyszna karkówka i kiełbasa z grilla oraz galaretki  i ciasta. Nie zabrakło również stoiska z napojami.

W trakcie Pikniku pojawił się również niezwykły gość – sierż. sztab. Bartłomiej Ciupak wraz ze swoim podopiecznym – psem „Krakiem”  3-letnim psem od dwóch lat wspierającym policjantów w pracy swoim węchem  i umiejętnościami. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów tegorocznego Pikniku Rodzinnego, którymi są:

- Delikatesy Centrum  z Bratkowic

- Pan Krzysztof i Mateusz Ciszewski – Restauracja  ,, Zacisze” w Bratkowicach

- Spółka Pastwiskowa Bratkowice Koniec Piaski

- Pan Adam Smajdor , Firma DREWNEX Handel drewnem z Bratkowic 13A

- BRATCAR sp. z o.o. Bratkowice 401H wymiana opon samochodowych i nie  tylko

- Państwo Barbara i Maciej Buda

-  Pani Ewelina Leniart,  Mobilny Salon Kosmetyczny ,,EL’’ Bratkowice 48

- Pan Paweł Leniart, Mechanika Pojazdowa  Bratkowice 48

- DB SHENKER odział Rzeszów

- Szik- części samochodowe oddział Lubelska

- Państwo Bernadeta i Paweł Kwoka

- Państwo Daniel i Wioletta Przywara

- Sklep Empik  w Galerii Rzeszów

- Pani Alicja Jackowska

- Państwo Elżbieta i Roman Witowie

- Podkarpacka Grupa Produkcji Borówki Amerykańskiej ,, Elliot”

- Państwo Bożena i Tomasz Lis Firma TOM-RES produkcka okien i drzwi z PCV

-  Państwo Joanna i  Dawid Homa

- Państwo Julita i Paweł Urban

- Państwo Teresa i Grzegorz Przywara

- Państwo Sylwia Tomasz Bachórz

- Joanna i Krzysztof Bodzioch

- Pan Sławomir Miłek- Radny Powiatu

- Pan Tomasz Wojton- Radny Powiatu

- Punkt Informacji Europejskiej Europ Direct- Rzeszów

   przy Wyższej Szkole informatyki i Zarządzania

- IMPACT- Aneta Przywara, Bratkowice

- MARK-BUD Usługi Budowlane i Brukarskie

- Bank w Głogowie Małoposkim

- Firma Donegal

- Pan Bogdan Orzech Przedsiębiorstwo Budowlane  ,,BOG BUD” Bratkowice

- Pan Piotr Salach firma ,,Salach’’Bratkowice - producent makaronów

- Firma KORAL

- Pan Paweł Wojturski

- Pływalnia ,, Wodnik” w Głogowie Małopolski

- Państwo Anna i Adam Bednarz

- Uniwersytet Rzeszowski

- Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego

- Państwo Małgorzata i Robert Dworak

- Blue Diamond- Hotel Active SPA

- SMAKOSZ S.C. Łuszczki Tomasz, Jodłowski Krzysztof –Górno

- Zakład Mięsny Paśko -  Ropczyce

- Pan Jan Wątorek Piekarnia z Racławówki

- Pani Cecylia Róg Piekarnia ,, Marzenie” z Trzciany

- Pan Mariusz Cyzio i Zdzisław Cyzio Piekarnia z Klęczan

- Pan Witold Węgrzyn, Piekarnia ,,WM-ka’’ z Kolbuszowej

- Pan Robert Kopera – KRAF-  Meble na wymiar

- Gvarant BHP Rzeszów ul. Warszawska

- Salon Optyczny „Kwaśniak” 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć


2019-05-31
Szkolny konkurs plastyczny "Zawody rodziców" i "Zawody XXI w"

Klasy I – III miały narysować zawody swoich rodziców, natomiast klasy IV – VIII zawód XXI wieku. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace były pomysłowe i starannie wykonane. Najciekawsze prace zostały nagrodzone i zaprezentowane na tablicy.

Wyniki konkursu:

- kategoria klas I – III – I miejsce - Daria Szopa ( kl. II), II miejsce – Julia Dworak ( kl. I ),

                                        III miejsce - Nicola Warzybok ( kl. III ),

- kategoria klas IV – VIII – I miejsce – Antoni Homa ( kl. IV ), II miejsce - Wiktoria Kwoka ( kl. IV ),      

                                             III miejsce -  Amelia Przywara ( kl. IV ).

                                       


2019-05-27
Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Świlcza

 

            Naszą szkołę w konkursie reprezentowali:

- Emilia Szczepanik z klasy III, która zajęła III miejsce,

- Julia Kopeć z klasy VI, która zajęła II miejsce,

- Oliwier Nguyen Thanh z klasy VIII, który zajął III miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród przez Zastępcę Wójta Gminy Świlcza odbyło się 13 czerwca 2019 roku w  Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Świlczy. Laureatów  i gości przywitał Dyrektor Szkoły dr Grzegorz Patruś. W tym dniu również mogliśmy  podziwiać występy taneczne w wykonaniu uczniów ze szkoły w Świlczy,

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

 


2019-05-24
WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „PODKARPACKIE KWIATY W RĘKODZIELE ARTYSTYCZNYM”

 

Organizatorem konkursu była SP nr 2 w Rzeszowie i Liga Ochrony Przyrody. Konkurs swoim patronatem objęło Nadleśnictwo Mielec. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym w wykonaniu uczniów młodszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Młodzi artyści wykonali taniec polonez do muzyki Wojciecha Kilara, następnie wysłuchaliśmy kilku piosenek o wiośnie w wykonaniu uczennic tej szkoły. Program artystyczny zakończyła inscenizacja traktująca o bogactwie przyrody. Po części artystycznej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu.    Na podsumowaniu  dowiedzieliśmy się, że na konkurs wpłynęło 280 prac z 21 szkół. Wyłoniono 40 laureatów. My wysłaliśmy 7 prac z czego 5 przyniosło ich wykonawcom tytuł laureata.  Z naszej szkoły tytuł laureata otrzymali: Zuzanna Pałka z kl. III w kategorii klas I – III, Julia kopeć i Mikołaj Buda z kl. VI w kategorii klas IV – VI oraz Julia Dworak i Natalia Gaweł z kl. VIII w kategorii klas VII – VIII.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2019-05-22
Gminny Turniej Gier i Zabaw "Baw się z nami"

Uczestniczyło w nim 4 drużyny z NSP w Bratkowicach, SP w Dąbrowej, SP w Trzcianie i SP1 w Bratkowicach. Rozegranych zostało 5 konkurencji: „Sztafeta”,  „Dodawanie skoków”, „Zmiana piłek”, „Bieg z szarfami”, „Strzały na bramkę”. Nasza drużyna w składzie: Gabriel Przywara, Oliwer Żuczek, Karol Surowiec, Dominik Lis, Antoni Homa, Natalia Płatek, Aleksandra Irzeńska, Zuzanna Pałka,Emilia Szczepanik i Nicola Warzybok wywalczyła II miejsce i otrzymała puchar. Gratulujemy zwycięstwa.


2019-05-20
Wycieczka klas I-III do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

Podczas wycieczki obejrzeliśmy interaktywne ekspozycje „Bajkowy Świat” oraz „Soria Moria”, łączące najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Ta wspólna podróż przez baśniowe krainy pełna obrazów, dźwięków, barw i zaskoczeń dała uczniom wiele radości. Dzieciom ogromną radość sprawiła podróż w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. W Czarodziejskim Ogrodzie dzieci poznały magiczne rośliny. Wśród Skał Strachu zobaczyli smoka, który groźnie łypał na nas wzrokiem. W Skarbnicy Bajek, w 10 szklanych kulach oglądaliśmy sceny z różnych baśni.  Uczniowie wzięli udział w warsztatach “Tajemnica łyżeczki miodu”, podczas których poznali życie rodziny pszczelej, budowę ula, przymierzyli kostium pszczelarza i zdobyli ciekawe informacje o niezwykłym życiu tych owadów. Dzieci samodzielnie wykonały świeczki z wosku pszczelego, spróbowali pysznego miodu gryczanego. Nie zabrakło też zabawy na świeżym powietrzu w Ogrodzie Zmysłów, w którym znajdują się słomiane chatki pełniące funkcje altan, staw z kołem młyńskim i kuźnia, w której kowale kozy kują. Po przeżyciu wielu przygód wybraliśmy się na wspólny obiad. Uczniowie pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy wrócili do domu.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-05-15
Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu „Leśne Opowieści”

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: plastycznym, w którym należało przedstawić w  środowisku naturalnym  różne gatunki zwierząt znajdujące się w „Kąciku przyrodniczym” w SP w Czarnej Sędziszowskiej oraz literackim, którego tematem była twórczość poetycka poruszająca  również zagadnienia przyrodnicze. Uczniowie naszej szkoły za swoje prace plastyczne i literackie zdobyli wyróżnienia.
Gabriel Przywara klasa 1 (praca plastyczna),Daria Szopa klasa 2(praca plastyczna), Patrycja Płatek i Julia Kopeć klasa 6 (wiersze).

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.


2019-05-14
Wycieczka na Słowację

 

           Uczniowie zwiedzili miedzy innymi Starą Lubowlę – miasto położonego w północnej Słowacji  w dolinie rzeki Poprad, a w nim  Zamek Lubawski – twierdzę wznoszącą się na wapiennej skale i skansen – zawierający zabytki architektury ludowej Spiszu. Po południu zwiedzali stolicę Polskich Tatr – Zakopane, po czym udali się do Białki Tatrzańskiej gdzie mieli nocleg w Domu Wypoczynkowym „Cyprówka”. Właściciele byli bardzo gościnni i raczyli wszystkich pysznymi, urozmaiconymi posiłkami.  Wieczorem, mimo wyczerpującego dnia nikomu nie chciało się spać – były więc tańce, zabawy, gry i towarzyskie rozmowy.

              Drugiego dnia zaraz po śniadaniu, uczniowie wraz z przewodnikiem ruszyli na wędrówkę po Tatrach Słowackich.  Wyprawę rozpoczęli od Starego Smokowca, skąd kolejką naziemną  wjechali  na Hrebienok – tarasowy występ w masywie Sławkowskiego Szczytu. Stąd wyruszyli szlakiem do Wodospadów Zimnej Wody, odwiedzili Rainerową Chatę – najstarsze zachowane schronisko w Tatrach a następnie szlakiem prowadzącym zboczami doliny powrócili do miejsca startu, podziwiając po drodze zaśnieżone jeszcze szczyty gór i piękne krajobrazy.

             Wycieczka była bardzo udana.

Zapraszamy do galeri zdjęć.

 


2019-05-10
Podkarpackie obchody Dnia Europy na WSIiZ

Tegoroczne obchody miały formę symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Wszyscy uczestnicy wcielili się w role europosłów i europosłanek głosując na siedem  propozycji obiektów z Podkarpacia, które zostały wybudowane dzięki funduszom europejskim. Nas reprezentował Damian Płatek – uczeń kl. VIII, który wygłosił, jako poseł sprawozdawca, zgodne z regulaminem jednominutowe wystąpienie prezentujące stadion sportowy w Bratkowicach.

W czasie obchodów odbyły się konkursy wiedzy o państwach Unii Europejskiej, związanych z nimi ciekawostkami. Stałym  elementem Dnia Europy były stylizacje dzieci i młodzieży inspirowane flagami państw członkowskich, najciekawsze zostały nagrodzone. Wiele radości sprawiło uczestnikom spotkanie z Syriuszem – maskotką Unii Europejskiej, który cierpliwie pozował do licznych wspólnych zdjęć.

Spotkanie stanowiło szansę na wymianę doświadczeń podkarpackich szkół.


2019-04-30
Dzień Ziemi

30 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Obchody rozpoczął cykl prezentacji, referatów oraz wierszy przygotowanych i wygłoszonych przez uczniów, uczestników Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej, a którego tematyką była walka ze smogiem. Uczniowie klas I - III wzięli udział w konkursie plastycznym "Chcę żyć w czystym środowisku".  Wyróżnieni uczniowie na etapie szkolnym to: Emilia Szczepanik z klasy III, Daria Szopa z klasy II oraz Paulinka Żuczek z klasy I.

Po prelekcji pani dyrektor poświęconej pomnikom przyrody, uczniowie posadzili przed szkołą "Dąb Niepodległości", którego sadzonkę wraz z certyfikatem potwierdzającym chlubną proweniencję otrzymaliśmy dzięki życzliwości pana Huberta Sobiczewskiego z Nadleśnictwa Mielec. Ów dąb to potomek jednego z najstarszych dębów w Polsce, "Bartka".

Uczniowie klasy IV i V wykonywali grupowo plakat poświęcony obchodom Dnia Ziemi. Przygotowane plakaty ozdobiły korytarz szkolny. Trzy grupy prac zostały wyróżnione: Cypriana Bednarza i Antka Homy, Blanki Bachórz, Wiktorii Kwoki i Amelki Przywary oraz Martynki Chmaj, Karolinki Dworak i Oli Kwoki.

Zwieńczeniem imprezy byl konkurs "Jeden z dziesięciu" o tematyce przyrodniczej. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. Do rundy finałowej zakwalifikowali się Magdalena Surowiec, Kacper Madej oraz Jakub Dworak. Ostatecznie laur zwycięstwa przypadł Magdalenie Surowiec. Gratulujemy!


2019-04-25
Dzień Tańca w naszej szkole

W tym dniu uczniowie z klas I- VII zaprezentowali przygotowane przez siebie układy taneczne. Każda szkolna grupa taneczna prezentowała się wspaniale zarówno w układzie choreograficznym jak i dobranych odpowiednio strojach. Jednak największy entuzjazm wzbudziła „Belgijka” zatańczona wspólnie przez chętnych uczniów. Tancerze zostali  nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy miło spędzili czas w tanecznym nastroju i już są plany na kolejne układy taneczne. Jesteśmy ciekawi czym zaskoczą nas uczniowie za rok.

Komisja w składzie: pani Halina Głuchowska, pani Bernadeta Nykiel i pani Małgorzata Trawka przyznała 

I miejsce klasie IV,

II miejsce klasie VII,

III miejsce klasie III.

Gratulujemy udanych występów.

  Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-04-25
Konkurs wiedzy o Armii Krajowej

25 kwietnia odbył Szkolny Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej. Składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczniowie wykazali dużą wiedzę o swoim patronie.

I miejsce zajęła Aleksandra Kwoka z kl.V,

II miejsce – Kacper Madej z kl.VIII,

III miejsce – Miłosz Buda z kl.VII.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody.


2019-04-25
Wywiadówka

We wtorek 30 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 odbędzie się zebranie ogólne a po nim spotkania wychowawców klas I- VII z rodzicami.

Zapraszamy.


2019-04-15
Szkolny konkurs na wielkanocną palmę

To najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych puszystymi kitami
trzciny wodnej, kwiatami suszonymi i sztucznymi oraz wstążeczkami. Do palmy wkłada się
także rośliny „wiecznie żywe”, np. bukszpan, jałowiec, tuję. Wykonywana jest przed Wielkanocą
na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.
W marcu został ogłoszony konkurs na palmę wielkanocną. Uczniowie wykonali palmy z różnych
materiałów i różnej wielkości. Najładniejsze został nagrodzone.
Wyniki konkursu:
 w kategorii klas I – III – I miejsce – Krzysztof Krupa – kl. III
II miejsce – Daria Szopa – kl. II
III miejsce – Natalia Płatek – kl. III
 w kategorii klas IV – VIII – I miejsce – Antoni Homa – kl.IV, Oliwia Przywara oraz
Amelia Borenet kl. VII
II miejsce – Aleksandra Kwoka – kl. V, Julia Kopeć – kl.VI                                                                                                                                                                                            III miejsce – Dominika Osypka i Bartosz Olbrot kl. VI


2019-04-10
Witajcie na Olimpie!

 

Dziś na kilkadziesiąt minut zwykła sala lekcyjna stała się miejscem, gdzie ucztowali prawdziwi greccy bogowie. A to za sprawą projektu, w jakim wzięli udział uczniowie klasy V.  Zaprezentowali oni młodszym klasom, wybraną przez siebie postać z mitologii greckiej, wykorzystując i poszerzając wiedzę zdobytą na ostatnich lekcjach języka polskiego. Na naszym małym Olimpie gościliśmy zatem mądrą boginię Atenę, gromowładnego Zeusa, groźnego władcę umarłych - Hadesa, boginię łowów, czyli Artemidę, boga ognia i kowali - Hefajstosa oraz Afrodytę, której atrybutem jest jabłko i róża. Uczniowie oprócz pomysłowych kostiumów, które własnoręcznie przygotowali, zaprezentowali krótką opowieść na swój temat. Jak na ucztę bogów przystało, wszyscy uczestnicy mogli skosztować boskiego pokarmu – ambrozji i nektaru. Według mitów dostarczał on sił, rozjaśniał myśli i oczywiście dawał wieczną młodość.

 

 

 


2019-04-09
WIELKANOCNE KARTKI DLA KOMBATANTÓW

Wszystkie kartki wykonane zostały przez uczniów w tym roku w ramach w/w akcji  lub w ubiegłym w ramach szkolnego konkursu. Przed świętami wielkanocnymi zostaną przekazane do kombatantów AK.

Za współpracę ze ŚZŻAK w Rzeszowie nasza szkoła została zaproszona do udziału w patriotycznej wycieczce do Muzeum AK w Krakowie, która odbędzie się 9 kwietnia b.r. W wycieczce weźmie udział 25-ciu uczniów naszej szkoły i dwóch nauczycieli opiekunów.


2019-04-09
Wycieczka do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”

                    Wyjazd był wyrazem podziękowania za długoletnią współpracę z naszą szkołą. Dla uczniów była to eskapada, podczas której budowali poczucie dumy narodowej a także promowali wartości uosabiane przez przedwojenne pokolenia polskich bohaterów.

            Uczniowie podczas pobytu w muzeum brali aktywny udział w zwiedzaniu i zajęciach warsztatowych. Zostały one połączone z grą wieloformatową pt.: Śladem AK i Akcji „Burza”  w Małopolsce, podczas której, dzieci wcieliły się w rolę oddziałów prowadzących działalność konspiracyjną. Musieli zdobyć jak największą liczbę pieniędzy, kart zaopatrzenia i pomocy.  Podczas warsztatów, które zostały wzbogacone o prezentację multimedialną, uczestnicy wyjazdu jeszcze lepiej poznali historię Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojne oraz poznali sylwetki takich osób jak: Tadeusz Komorowski, Leopold Okulicki, Eugeniusz Borowski, Edward Godlewski, Franciszek Paszka. W czasie zajęć  zostały również przypomniane pojęcia związane z Armią Krajową, Generalnym Gubernatorstwem, łapanką, konspiracją, sabotażem. W trakcie zwiedzania ekspozycji uczniowie otrzymali książeczki, które należało uzupełnić właściwymi odpowiedziami.

     Bardzo dziękujemy Zarządowi Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK w Rzeszowie i 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Płk. Łukasza Cieplińskiego za zorganizowanie wycieczki do Muzeum AK w Krakowie  i zaproszenie na nią uczniów naszej szkoły. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-04-08
Gminny Konkurs Regionalny "Moje Gniazdo"

Uczennica z naszej szkoły Daria Szopa zdobyła III miejsce za swoją pracę plastyczną „Zatrzymane w kadrze..Świat, którego dzisiaj już nie ma” natomiast Wiktoria Kwoka za  opowiadanie ”To była historia ..” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.


2019-04-05
Lekcja historii – Wrzesień 1939 rok

 

 

Tematem jej był Wrzesień 1939 r. Rekonstruktorzy krótko omówili sytuację Polski we wrześniu 1939 roku. Pokazali repliki broni jaką posługiwali się tym okresie żołnierze niemieccy i sowieccy oraz ekwipunek i wyposażenie żołnierza polskiego. Następnie zaprezentowali uczniom polskie mundury wojskowe szeregowca i podoficera.  Później przeprowadzili wśród ochotników musztrę wojskową. Pod koniec lekcji wszyscy mogli zapoznać się z replikami broni m.in. z granatami, ręcznym karabinem maszynowym oraz z ciężkim karabinem maszynowym, kałasznikowem czy  pancerfaustem i maską gazową.

Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób ciekawy i przyczynią się do poszerzenia wiadomości z historii Polski.


2019-04-01
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI”

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kamil Krówka

II miejsce – Kacper Madej

III miejsce – Oliwer Nguyen Thanh

Wyróżnienie otrzymali: Damian Płatek i Miłosz Buda.


2019-03-26
Wyjazd uczniów do Fly Parku w Rzeszowie

Na miejscu, pod opieką profesjonalnych trenerów mogli ćwiczyć skoki, podskoki, salta i przewroty. O samym miejscu możemy przeczytać: Jesteśmy najbardziej wystrzałowym miejscem w Rzeszowie, które tworzą najbardziej wyskokowe osoby na Podkarpaciu. Z nami zapomnisz o przyziemnych sprawach. Przyjdź, a pomożemy rozwinąć Ci skrzydła. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczą Cię nawet na sekundę! Być może taka wycieczka zachęci naszych uczniów do większego zainteresowania akrobatyką…


2019-03-22
Międzyszkolny konkurs z języka niemieckiego

 

                                                                                                           


2019-03-21
Pierwszy Dzień Wiosny

 

Uczniowie klas I – III mieli okazję do dobrej zabawy jak i edukacji w Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie. Uczniowie zobaczyli „archaiczny” sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków. W miłej atmosferze dzieci poznały tajniki energetyki, nie tylko słuchając prowadzącego zajęcia, ale przede wszystkim uczestnicząc w pokazach naukowych i eksperymentach z zakresu elektryczności, magnetyzmu i elektrostatyki.

Następnie wybraliśmy się do kina „Zorza” na film „Robaczki z zaginionej dżungli” opowiadający przygodę małej biedronki, która zostaje uwieziona w tekturowym pudle i wysłana na Karaiby. Jej tata wyrusza do Gwadelupy, aby ją uratować.

To był udany wyjazd łączący naukę z rozrywką, ukazujący dzieciom, że nauką można się bawić. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły. 

         

Natomiast klasy starsze z tej okazji zorganizowały międzyklasowe zawody sportowe w grze w tenisa stołowego oraz piłkę nożną, dające okazję do wspólnej zabawy i sportowej rywalizacji. Poza atrakcjami sportowymi uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu nauczanych przedmiotów. Konkurencja była duża, poziom wiedzy wysoki, po długiej i zaciętej rywalizacji podsumowano punkty i wyłoniono zwycięzców. W kategorii klas IV-VI: Blanka Bachórz i Natalia Urban – I miejsce, Wiktoria Kwoka i Julia Cisek – II miejsce, Mikołaj Buda i Amelia Przywara – III miejsce. W kategorii klas VII-VIII: Mikołaj Bachórz – I miejsce, Magdalena Surowiec – II miejsce, Miłosz Buda i Maksymilian Szlęk – III miejsce.

Wszystkim zawodom towarzyszyły duże emocje i dobra zabawa. Zwycięzcom gratulujemy! 


2019-03-18
Dzień Otwarty Szkoły

Następnie uczniowie kl. I - III zaprezentowali baśń  pt. "Czerwony Kapturek". Dzieci wykazały się  zdolnościami aktorskimi i wokalnymi świetnie odgrywając swoje role. Na twarzach zgromadzonych gości widać było uśmiech i podziw z prezentowanych scen, za które mali artyści otrzymywali gromkie brawa.

W dalszej części spotkania odbyły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Pociechy z wielkim przeżyciem bawiły się, a zarazem nawiązywały znajomości z innymi dziećmi.

Potem przybyli milusińscy uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczyciela odkrywały swoje talenty podczas przygotowanych ciekawych i twórczych działań plastycznych, na których wykonywały piękne motyle.  Po zajęciach każdy zabrał swoją pracę do domu na pamiątkę spotkania w szkole. 

Mali przyszli uczniowie wraz z rodzicami zwiedzali sale, podziwiając bogato wyposażoną szkołę w pracowni językowej, sali komputerowej, gabinecie higienistki, świetlicy szkolnej, jadalni, kąciku terapeutycznym oraz sale z ekranami dotykowymi i tablicami interaktywnymi. Przedszkolaki chętnie bawiły się wykorzystując zaprezentowane zabawy: piaskiem kinetycznym oraz ciekawymi pomocami i programami multimedialnymi.

Atrakcje przygotowane przez nauczycieli pozwoliły na chwile relaksu i zabawy w świetlicy szkolnej. Pośród różnorodnych gier planszowych, bilarda, piłkarzyków, stołu pingpongowego,  kloców i zabawek, przygotowano atrakcje z wykorzystaniem  konsoli x-box  z możliwości gry w FIFA 18 i gier sensora ruchu dają możliwość tańca przypisanego do konkretnego podkładu muzycznego.

Gwar nie milkł ani prze chwilę, goście byli pełni podziwu dla wspaniale zorganizowanej szkoły, pięknych dekoracji, czystych i świeżo pomalowanych sal i korytarzy.

W trakcie spotkania w szkole wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy słodki poczęstunek w jadalni szkolnej. Rodzice mogli porozmawiać z panią dyrektor i nauczycielami.

Był to czas miłego pobytu w szkole i ciekawych atrakcji. Wspólne spotkanie sprawiło wiele radości i uciechy. 

Mamy nadzieję, że  przygotowanie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych pierwszaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2019-03-18
Wyjazd kl. IV-VIII do teatru

 

Uczniowie młodszych klas zapoznali się z przedstawieniem pt.: „Dzieci sieci”. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili historię nastolatków, którzy od najmłodszych lat żyją w świecie Internetu. Uświadomili widzom, że cyberprzestrzeń bywa bardzo niebezpieczna i należy się nauczyć w niej funkcjonować, zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przestrzegali przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie i pokazali konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązywał do cyberprzemocy i skutków jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w Internecie. 
Poruszał problem hejtu, korzystania we właściwy sposób z portali społecznościowych. Przedstawienie skłoniło do refleksji nad rolą przyjaźni, potrzeby akceptacji oraz radzenia sobie z przeciwnościami losu. Zwróciło uwagę na fakt, że nic nie zastąpi realnego kontaktu z drugim człowiekiem. 

Natomiast klasy starsze (VII, VIII) obejrzały spektakl pt.: „Kolumowie”. Opowiadał o życiu czworga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy żyli jeszcze pełnią życia, bawili się, przeżywali pierwsze miłości. Ich beztroskie życie przerwała wojna będąca wynikiem ludzkiej nienawiści i braku tolerancji.  Bohaterowie musieli więc szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostali członkami podziemnej organizacji, walczyli w powstaniu i z przerażeniem uświadomili sobie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Spektakl opowiadał o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce. Wojna w widowisku była też tłem miłości, której nie można było uchronić przed skażeniem wszechobecną śmiercią. Przedstawienie to było swoistym apelem skierowanym do młodych ludzi o pielęgnowanie narodowej tożsamości. O pamięci dla tych, którzy ponieśli najwyższą cenę, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.


2019-03-08
YAMAHA – AUDYCJA MUZYCZNA

Mogliśmy podziwiać Krzysztofa Krypę z klasy 3 oraz Bartosza Olbrota z klasy 6, którzy pomagali w grze na bum-bum rurkach. Uczniowie wraz z prowadzącymi Karolem Stelmach i Paulo Bomfin wykonali prosty utwór muzyczny. Również nasza uczennica Kamila Zawisza z klasy 1 spróbowała „uzdrawiającej mocy” śpiewających mis z Tybetu. Uczniowie byli zadowoleni z audycji. Artyści otrzymali wielkie brawa na koniec swojego występu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.


2019-03-07
OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

                                                                         

        7 marca w naszej szkole odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szkolną  uroczystość zaszczycili swoją obecnością:  Pan Sławomir Styka  - zastępca wójta gminy Świlcza,  radny powiatowy  Pan Sławomir Miłek, radni z Bratkowic; Pani Barbara Buda, Pani Natalia Skuba Więcław i Pan Andrzej Kozdęba,  sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk, Pani Maria Nowożeńska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkowicach, Pani Lidia Bułatek – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bratkowickiej. Światowy Związek Żołnierzy AK w Rzeszowie reprezentował Pan Franciszek Batory – brat  kpt. Józefa Batorego – członka IV Zarządu WiN,  zamordowanego 1 marca 1951 roku. Wśród uczestników uroczystości byli obecni także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Bratkowic, sojusznicy i przyjaciele  szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po przywitaniu gości, dyrektor szkoły  wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym  przedstawiła sylwetki kilku Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, ich tragiczne losy w powojennej rzeczywistości oraz wspomnienia z tamtych lat, Tych, którym udało się przeżyć.

        Następnie,  minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych w walkach zbrojnych  o wolną  Polskę oraz pamięć Żołnierzy Niezłomnych.  których po  6  latach walki z niemieckim okupantem spotkała ogromna krzywda.  Za  wierność  własnym ideałom i za marzenia o suwerennej Polsce umierali w więzieniach , sowieckich łagrach, byli torturowani i skazywani na śmierć. Taki okrutni los spotkał żołnierzy - bohaterów II wojny światowej: gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek, gen. Augusta Emila Fieldorfa  ps. Nil, rotmistrza Witolda Pileckiego ps. Witold, Druh, sanitariuszkę Danutę Siedzikównę ps. Inka, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, członków IV Zarządu WiN związanych  z Ziemią Rzeszowską  zamordowanych 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu w Warszawie:

płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”
mjr. Adama Lazarowicza, "Klamra" z Dębicy,
mjr. Mieczysława Kawalca "Żbik" ze Trzciany
kpt. Józefa Batorego "Argus" z Weryni k. Kolbuszowej
kpt. Franciszka Błażeja  "Roman" z Nosówki
por. Karola Chmiela "Zygmunt" z Zagorzyc
por. Józefa Rzepkę "Znicz" z Bratkowic

oraz tysiące innych.

Dzień śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego i Jego 6-ciu towarzyszy został ustanowiony  w roku 2011  polskim świętem państwowym, w którym obchodzimy  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd „ żołnierzom drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i  za krew przelaną w obronie Ojczyzny” (fragment uzasadnienia do Ustawy –  prezydent Lech Kaczyński)

       Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów klas IV – VIII. Program literacko- muzyczny  został poświęcony bojownikom o wolność i suwerenność Polski. Duża część programu poświęcona została Danucie Siedzikównie ps. Inka, która należała do AK od 14 roku życia. Była sanitariuszką i łączniczką 5 Brygady Wileńskiej Za przynależność do Podziemia Niepodległościowego  skazana została na karę śmierci. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 194 r.  Na 6 dni przed Jej 18 urodzinami.

      Po programie artystycznym głos zabrał zastępca wójta Pan Sławomir Styka, który skierował do nauczycieli i uczniów słowa podziękowania za bogaty program artystyczny oraz przybliżył zebranym genezę powstania i działalność Armii Krajowej oraz zmagania jej bohaterów o suwerenność kraju. Część oficjalną zakończyło wystąpienie Pana Franciszka Batorego, który w roku 1950 był naocznym świadkiem procesu IV Zarządu WiN i opowiedział jak wyglądały te sfingowane procesy, których wyniki były z góry ustalone. W swoim wystąpieniu mówił także o bohaterstwie skazanych w tym procesie,  szczególnie o płk. Łukaszu Cieplińskim i pochodzącym z Bratkowic  Józefie Rzepce.

 

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

                                                                                                  

                                                                                                                                                                     

 


2019-03-04
Biskup Edward Białogłowski odwiedził naszą szkołę.

 

         W imieniu całej społeczności szkolnej Biskupa przywitała pani dyrektor Janina Gaweł i dzieci z kl. I-III. Następnie starsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny poświęcony patronowi  czwartego marca – Świętemu Kazimierzowi Jagiellończykowi.  W montażu słowno-muzycznym przedstawili najważniejsze fakty z życia Królewicza oraz nawiązali do tzw. Kaziuków – tradycji jarmarków odpustowych odbywających się w dzień Świętego Kazimierza. Poczęstowali także gości i wszystkich zgromadzonych piernikami kaziukowymi, pieczonymi właśnie na to święto.

        Po części artystycznej wystąpił  Biskup Edward Białogłowski.  Skierował do zebranych swoje słowo pasterskie  a nastepnie udzielił całej społeczności szkolnej błogosławieństwa. Wszystkim zebranym przekazał pamiatkowe obrazki a bibliotece szkolnej piękny album  pt."Jan Paweł II i młodzież"  Na zakończenie odbyło się spotkanie  Biskupa i towarzyszących mu  duchownych z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


2019-02-25
Narty

W dniu 25 lutego 2019 roku po zbiórce pod szkołą o 6:30 uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach wyjechali w stronę Puław. Około godziny 9:00 dotarliśmy na miejsce. Pierwsze co musieliśmy zrobić to wypożyczyć sprzęt narciarski. Gdy już każdy został odpowiednio ubrany, podzielono na grupy, biorąc pod uwagę umiejętności jazdy na nartach. Przez około 6 godzin zadowoleni narciarze jeździli z górek i byli pełni wrażeń. Na koniec oddaliśmy sprzęt do wypożyczalni. Po miłym spędzony razem czasie musieliśmy wracać do domu. Taki wyjazd był bardzo potrzebny i na pewno dzięki niemu wszyscy uczestnicy polubili jazdy na nartach.

Blanka Bachórz
Wiktoria Kwoka
Uczennice klasy 4


2019-02-21
NASZA SZKOŁA WŚRÓD ZDOBYWCÓW CERTYFIKATU „SZKOŁY NIEPODLEGŁEJ”

 

Uroczystość rozpoczęła się od konferencji naukowej „Droga do niepodległości” z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz zaproszonych gości. Po konferencji premier Mateusz Morawiecki uroczyście otworzył wystawę „Niepodległa” z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego 10 lutego 1919r. Na zakończenie uroczystości odbyła się gala podsumowująca konkurs „Szkoły niepodległej”, podczas której rozdano certyfikaty.

Do programu zgłosiło się 400 szkół z całej Polski, ale zaledwie 215 udało się przejść symboliczny szlak i osiągnąć cel. W ciągu kilku miesięcy nasza szkoła zrealizowała siedem zadań i w wyznaczonym terminie przesłała sprawozdania i zdobyła 5 odznak będących potwierdzeniem „wędrówki” po miano Szkoły Niepodległej – wędrówki wyznaczonej szlakami: Trzech świąt Rzeczypospolitej, Współtwórców niepodległości, Żołnierzy niepodległości, Dróg do niepodległości i Pierwszych dni wolności.

I właśnie 8 lutego br. w Sejmie RP w Warszawie, z rąk przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika odebrano certyfikat, dyplom i wiele nagród potwierdzających zdobycie przez szkołę tego zaszczytnego miana – miana Szkoły Niepodległej!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Zachęcamy do obejrzenia filmu z Gali Szkoły Niepodległej:  https://www.youtube.com/watch?v=RNEwneFFqzI

 


2019-02-20
POMOC DLA SCHRONISKA KUNDELEK

Pod takim hasłem  w okresie  od października 2018r. do lutego 2019r. w naszej szkole prowadzona była akcja zbierania darów na rzecz rzeszowskiego schroniska  „Kundelek” . Zebrano łącznie 70kg karmy  suchej i mokrej ,którą następnie  08.02.2019r. przekazano bezdomnym pieskom i kotkom ze Schroniska Kundelek.  Za okazane serce i pomoc serdecznie dziękujemy.


2019-02-17
MAMY NOWE KLASY I GABINET HIGIENISTKI

 

 

Pomieszczenia przeszły gruntowny remont. Wymieniona została instalacja elektryczna, okna, drzwi, podłączone zostało centralne ogrzewanie, wykonane zostały wylewki i położona wykładzina. Gruntownie odnowione zostały ściany. Przy odnawiano ścian pracowali interwencyjny robotnicy skierowani przez gminę, za co serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi, kierującemu pracą Panu Ryszardowi Chmajowi i pracownikom.  Natomiast malowanie ścian w nowych dwóch salach, gabinecie higienistki, pracowni komputerowej i na korytarzu jest dziełem ekipy rodziców pod kierunkiem Pana Dawida Homy i Pana Pawła Kwoki.  Składamy wszystkim za to również gorące podziękowanie.

W nowych pomieszczeniach znajdują się dwie sale lekcyjne i gabinet higienistki. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone zgodnie z przeznaczeniem. W gabinecie higienistki jest biurko, kozetka, parawan, szafka na lekarstwa, szafka na kartoteki i stolik do zabiegów. Całe wyposażenie zostało zakupione z dotacji jakie otrzymała szkoła na stworzenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej.

W jednej z nowych sal uczy się klasa I. Do klasy zakupiono nowy ekran dotykowy. Wymiary klasy pozwoliły na wydzielenie kącika terapeutycznego, w którym będą odbywać się zajęcia specjalistyczne.  Kącik wyposażany jest w odpowiednie pomoce dydaktyczne.   

Druga nowa klasa jest pracownią nauk przyrodniczych. Będą w niej  odbywać się lekcje chemii, fizyki, geografii i biologii. Klasa została wyposażona w nowe meble: szafki, stoliki i krzesełka. Zakupione zostaną do niej nowe tablice; jedna do pisania a druga dotykowa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć -  klasy przed remontem

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - klasy po remoncie

 


2019-02-17
SLEEVEFACE – UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ

              

            Zainteresowani uczniowie mieli za zadanie samodzielnie wykonać zdjęcie, którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę, w taki sposób aby stanowiły spójną całość. W ten zabawny sposób zareklamowano dzieła, które znajdują się w bibliotece szkolnej.

            Choć sleeveface jest zjawiskiem, którego początki sięgają 2006 roku, dokładne pochodzenie tej koncepcji nie jest znane, a co za tym idzie nie zostało także opisane. Dzięki skrawkom wiadomości, które pojawiły się w Internecie, udało się ustalić, że pomysł robienia zdjęć z książką został rozpowszechniony w 2007 roku za sprawą portali społecznościowych.

Uczniowie wykonali ciekawe prace, które do tej pory przykuwają wzrok i cieszą się dużym zainteresowaniem! 


2019-02-08
BAL KARNAWAŁOWY

Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przebrani za różne postacie wyglądali jak nie z tego świata.  Pojawił się kosmita, czarownica, smerf, księżniczka, pirat, a nawet policjant. Dodatkowo do dyspozycji dzieci były maski karnawałowe oraz zabawne rekwizyty, w których pozowali do zdjęć. Uczestnicy zabawy zostali uwiecznieni na ściance zdjęciowej, gdzie pozowali niczym gwiazdy kina. Poza tańcami w rytm światowych hitów dzieci brały udział w licznych grach i konkursach: dedykowane piosenki, chusteczka czy pociąg. Zabawie towarzyszył wyśmienity humor zgromadzonych. Po tańcach uczniowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

Zapraszamy do galrii zdjęć


2019-02-05
Zdobyliśmy miano "Szkoła Niepodległej"

 

 

Przystępujące do tej akcji szkoły miały obowiązek wykonania siedmiu, wybranych przez siebie zadań. Wybraliśmy dla siebie następujące zadania:

  1. Kartka z kalendarza – moja miejscowość 100 lat temu.
  2. Udział w obchodach świąt narodowych.
  3. Przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego związanego z obchodami 3 V lub 11 XI przeznaczonego dla szerszej niż szkoła publiczności.
  4. Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walką o wolność Polski.
  5. Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami imieninowymi lub urodzinowymi do Muzeum w Sulejówku.
  6. Selfie z bohaterem – stworzenie galerii pomników bohaterów.
  7. Odwiedziny miejsc pamięci w tym także w Wilnie, Lwowie lub w Grodnie.

Nasza kartka z kalendarza przedstawiała zdjęcie Szkoły Podstawowej nr 2 wykonane 100 lat temu i obecną szkołę oraz opis słowny związany z tworzeniem oświaty w Bratkowicach. W drugim zadaniu opisaliśmy udział uczniów naszej szkoły oraz pocztu sztandarowego w  gminnych i wiejskich obchodach świąt 3 maja i 11 listopada, a także w wojewódzkich obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W ramach realizacji zadania trzeciego przygotowaliśmy uroczystą akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentowaną dla rodziców 9 listopada. Zadanie czwarte zrealizowane zostało jeszcze w czerwcu ub. r. Uczniowie klas IV – VII wybrali się do Rzeszowa, Zwiedzili Stary Cmentarz gdzie znajdują się mogiły powstańców listopadowych i styczniowych oraz na cmentarz Pobitno na mogiłę Leopolda Lisa-Kuli. Dzieci umieściły na grobach chorągiewki, kwiaty i zapaliły znicze. Zadanie 5 realizowaliśmy w listopadzie. Wszystkie klasy wykonały kartki urodzinowe dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kartki zostały wysłane w grudniu do Muzeum w Sulejówku.  W czasie czerwcowej wycieczki do Rzeszowa uczniowie wędrowali szlakiem pomników naszych bohaterów narodowych i wykonywali  selfie z bohaterem – to była realizacja zadania 6.  Czerwcowa wycieczka klas I – III do Krakowa i wrześniowa wycieczka klas IV – VIII  do Lwowa, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich były zorganizowane jako realizacja zadania 7. Realizację wszystkich zadań udokumentowaliśmy odpowiednimi opisami i fotografiami.

W styczniu b.r. otrzymaliśmy informację, że naszej szkole przyznano Mino Szkoły Niepodległej. Razem z informacją o tym, otrzymaliśmy zaproszenie do Warszawy do Sejmu po odbiór certyfikatu. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbędzie się 8 lutego w Sali Kolumnowej. Naszą szkołę będzie reprezentować Pani mgr Faustyna Ząbczyk.

Galeria zdjęć przedstawia fotografie, którymi dokumentowaliśmy realizację poszczególnych zadań.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

 

 


2019-02-01
Gabinet stomatologiczny w Bratkowicach

 

                Na zakup sprzętu z przeznaczeniem na gabinet stomatologiczny została przyznana dotacja w wysokości 101.100,00 zł.  z Ministrowa Zdrowia w ramach Programu Polityki Zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” Szkolny gabinet stomatologiczny został wyposażony w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny tj. unit dentystyczny firmy KAVO wraz z wyposażeniem, fotel lekarski, stolik narzędziowy (asystor), pompa ssąca, kompresor, separator do amalgamatu, piaskarka, autoklaw, wstrząsarka do amalgamatu, lodówka do przechowywania leków i materiałów stomatologicznych oraz meble. Dodatkowo gmina sfinansowała prace adaptacyjne pomieszczenia, przystosowując tym samym je na gabinet dentystyczny. Kwota wykonanych prac wyniosła prawie 32 tys. zł. Na ścianach pojawiły się tapety z ulubionymi postaciami z bajek. Gabinet jest nowoczesny i przyjazny dziecku, aby każde dziecko chciało do niego wracać.

           Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy oraz młodzież do 18 roku życia  będą pod kompleksową opieką stomatologiczną. Mogą korzystać z profilaktyki oraz leczenia w ramach NFZ m.in. regularne przeglądy, lakowanie tzw „6” do 8 roku życia, lakowanie „7” do 13 roku życia, lakierowanie, lapisowanie zębów mlecznych, leczenie zębów mlecznych i stałych, leczenie kanałowe zębów mlecznych i stałych, ekstrakcje zębów mlecznych i stałych, znieczulenia, scaling-usuwanie kamienia nazębnego oraz wizyty adaptacyjne. Badania radiologiczne w postaci zdjęć punktowych oraz panoramicznych będą  wykonywane w drugiej jednostce podmiotu tj. w Sędziszowie Młp, również w ramach NFZ. Podmiot stomatologiczny zapewnia, że w ramach leczenia NFZ nie będzie używał amalgamatu tzw. ”czarnych plomb”. Pacjenci będą pod opieką profesjonalnego personelu. Kompleksowa opieka stomatologiczna połączona z edukacją prozdrowotną jamy ustnej dają gwarancję w przeciwdziałaniu choroby próchnicowej oraz zwiększają komfort życia małoletnich pacjentów. 

Zapraszamy do rejestracji:  

- telefonicznej pod numerem telefonu:

• 791-777-788     

poniedziałek - 12:00-18:00     

wtorek - 8:00-14:30    

 środa - 12:00 - 18:00    

 czwartek - 8:00-14:30    

 piątek - 8:00-14:30

 • 503-114-503    

 poniedziałek - piątek - 8:00-20:00    

 sobota - 8:00-16:00

  • osobiście w gabinecie stomatologicznym znajdującym się w Szkole Podstawowej Nr 1 im w Bratkowicach (w pobliżu Kościoła).  

2019-01-31
Zaelektryzowani - doświadczenia i eksperymenty.

 

Program zawierał eksperymenty z fizyki i chemii. Uczniowie brali udział w zabawach z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem przedmiotów,  znanych i stosowanych  w życiu codziennym. Dzieci w przystępny sposób zdobyli wiedzę o zjawiskach fizycznych,  zastosowaniu i właściwościach gazów. .

Zajęcia pozwoliły dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne,  na które w życiu codziennym nie zwracają uwagi.  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


2019-01-21
SPOTKANKE OPŁATKOWE Z ŻOŁNIERZAMI AK

 

 

W spotkaniu wzięła udział delegacja naszej szkoły w składzie: Julia Dworak, Natalia Gaweł, Kacper Żuczek z klasy VIII oraz Pani Dyrektor. Spotkanie miało uroczysty a zarazem bardzo ciepły charakter. Obecni byli żołnierze kombatanci AK i WiN, ksiądz biskup Jan Wątroba, ks. Władysław Jagustyn, senator Mieczysław Janowski, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, Zakładu Energetycznego w Rzeszowie oraz delegacje kilku rzeszowskich szkół. Po krótkim przywitaniu gości przez Zarząd ŚZŻAK i okolicznościowych przemówieniach, uczczono minutą ciszy wszystkich żołnierzy AK, którzy odeszli w minionym roku.

Następnie głos zabrał ks. biskup Jan Wątroba, a później poświęcił opłatki. Wszyscy uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie życzenia. Dalszą część uroczystości  stanowiły towarzyskie rozmowy przy kawie, herbacie i  ciasteczkach. Poczęstowano nas także pyszną zupą.  Całe spotkanie opłatkowe uatrakcyjniały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Gospodarczych im Spytka Ligęzy w Rzeszowie.

Na stronie internetowej ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU AK - RZESZÓW znajdują się informacje na temat udziału naszej szkoły w akcji "Pomóżmy Bohaterom" - można je przeczytać klikając w niniejszy  link

 


2019-01-21
Zawody - tenis stołowy dzieci

2019-01-21
Spotkanie z rodzicami.

W piatek, 25 stycznia 2019 r. o godz. 17.15 odbedzie się zebranie ogólne a po nim spotkania wychowawców klas z rodzcami.

Zapraszamy wszystkich rodziców.


2019-01-20
Uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka

Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich ciepłymi słowami. Następnie uczeń pierwszej klasy, jako najmłodszy uczynił to samo. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawcami oraz Panią od muzyki, przygotowali uroczy program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i okolicznościowe piosenki, które wykonali uczniowie klas młodszych. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuków. Taniec narodowy „Polonez” wykonali uczniowie klasy trzeciej, a uczniowie klasy pierwszej i drugiej zatańczyli „Krakowiaka”. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z klasy pierwszej i trzeciej z przejęciem odtworzyli role „Czerwonego Kapturka”. Czcigodni goście z wielkim podziwem obejrzeli przedstawiony spektakl. Na twarzach wspaniałych gości widać było również radość i wzruszenie, gdy odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem ze strony  wnuczek  i wnuków z klas starszych. Repertuar uświetniono wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami wykonanymi własnoręcznie, a młodzież z klas starszych przygotowała piękne serduszka wykonane sztuką orgiami. Rodzice naszych pociech przygotowali dla seniorów poczęstunek w postaci pysznych domowych ciast. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci i młodzież naszej szkoły poprzez wiersz, piosenkę, taniec, upominek, mogli wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2019-01-18
Spotkanie z podróżnikiem

 

           Tajlandia to dla nas bardzo daleki i egzotyczny kraj położony w pd.-wsch. części Azji. Ze względu na dzielącą nas odległość nasze wiadomości o tym państwie są często  ubogie i nie zawsze rzetelne. Dlatego najlepiej zasięgnąć informacji u źródeł, czyli u ludzi, którzy byli w tym kraju, zwiedzili go, mieli okazję poznać przyrodę, środowisko, gospodarkę a przede wszystkim  ludzi tam żyjących. Taką osobą jest właśnie Pan Maciej Kras, który wraz ze swoimi kolegami odwiedził Tajlandię w 2016 r i podczas pobytu w naszej szkole opowiedział nam o tym państwie a także o swoich przygodach i wrażeniach z podróży. Swoją opowieść uatrakcyjnił  prezentacją multimedialną w której znalazły się liczne zdjęcia z wyprawy oraz pokazem pamiątek i gadżetów, które przywiózł z Tajlandii.

          Wiele uwagi poświęcił Tajlandczykom, ich kulturze, religii i warunkom życia. Pokazał nam domy w jakich mieszkają (często na palach, bez drzwi i okien), opowiedział o kuchni tajskiej w której dominuje ryż, owoce morza i smażone owady oraz o zwyczajach różnych plemion zamieszkujących to państwo. Wszystkich zadziwiła jego opowieść o kobietach i dziewczynkach  z plemienia Karen, które noszą wokół szyi metalowe obręcze powodujące efekt wydłużenia karku – z tego powodu plemię to nazywane jest często „długimi szyjami” lub „żyrafami”.  Opowiedział także o stolicy Tajlandii – Bangkoku i o mieście – Ajutthaja, w której znajdują się liczne świątynie oraz kamienne posągi Buddy.

          Pan Maciej Kras bardzo ciekawie opowiadał również o zwierzętach żyjących w Tajlandii, a przede wszystkim o słoniach, które pomagają ludziom, o tygrysach, którym grozi zagłada, o największych nietoperzach świata  oraz o małpach,  które mają swoją świątynię w Lop Buri, mieści położonym w środkowej części państwa.

         Spotkanie z podróżnikiem było bardzo interesujące i owocne. Pozwoliło nam poszerzyć swoje wiadomości o  dalekich krajach i ludziach tam żyjących.  Nikt się nie nudził bo pan Maciej opowiadał bardzo ciekawie i ekspresyjnie a przy tym wszystkich zaraził swoim dobrym humorem.

 

 

 


2019-01-15
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

 

ZAPROSZENIE

W niedzielę 20 stycznia 2019 r. o godz. 14.00 odbędzie się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków naszych uczniów serdecznie zapraszamy.


2019-01-14
Zawody koszykarskie dziewczynek

Dnia 09.01.19 w Świlczy odbyły się zawody koszykarskie dziewczynek. Wśród zaproszonych szkół była także drużyna dziewcząt z naszej szkoły. Każda drużyna miała do rozegrania 3 mecze. Zawodniczki z naszej szkoły zaprezentowały się bardzo dobrze zdobywając w każdym meczu ponad 10 punktów. Mimo duzej różnicy wzrostu dziewczynki nie opuszczały  i dzielnie walczyły o piłkę. Ostatecznie zajmując IV miejsce udowodniły że ciężki trening, upór i waleczne serca nawet w małej szkole potrafią dać efekty 

 

2019-01-11
YAMAHA – AUDYCJA MUZYCZNA

Mogliśmy podziwiać Gabriela Przywarę z klasy 1, który grał na górnej części klarnetu. Uczeń prowadził „muzyczny dialog” z prowadzący panem Łukaszem Głogowskim. Również nasz uczeń Krzysztof Krupa z klasy 3 próbował opowiadać o częściach klarnetu. Uczniowie byli zadowoleni z audycji. Artyści otrzymali wielkie brawa na koniec swojego występu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.


2019-01-10
List od Pana Prezydenta

 

          We wrześniu uczniowie klasy VII  i VIII włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Udział szkoły w  tym wydarzeniu został zgłoszony. Końcem grudnia szkoła otrzymała od Kancelarii Prezydenckiej list z podziękowaniem  za włączenie uczniów do tej akcji – podpisany przez Pana Prezydenta oraz jego żonę Agatę Kornhauser – Dudę  oraz okolicznościowy piękny egzemplarz „Przedwiośnia” Stanisława Żeromskiego.

            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w swym liście kieruje  serdeczne podziękowania za organizację i uczestnictwo w akcji Narodowe Czytanie. W liście wyraził radość z tego, że tegoroczna lektura książki Stefana Żeromskiego pt.: „ Przedwiośnie” i teksty Antologii Niepodległości pięknie wpisały się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


2019-01-03
WYJAZDOWA LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO

 

Targi kierowane były przede wszystkim do uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli i pedagogów szkolnych. Na targach przedstawiona była oferta szkół średnich z Rzeszowa; swoje stanowiska wystawiły szkoły branżowe i technika, zorganizowane były konkursy z zakresu wiedzy o szkołach zawodowych i kierunkach kształcenia. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa m.in. w spotkaniach z doradcami, konkursach z nagrodami oraz ciekawych lekcjach (Drukowanie 3D, VIP – pokaz gastronomiczny i analityczny, Projektowanie i przygotowanie płytki PCV według projektu, Diagnozowanie układów mechatronicznych najnowszej generacji w pojazdach samochodowych, Ja + inteligentny dom = komfort, itp.).

W tym dniu odbyła się również VI Konferencja „Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia”. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji – wystąpieniem Prezesa Stowarzyszenia Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej nastąpiła prezentacja zawodów, w których kształcą rzeszowskie szkoły zawodowe.

W programie konferencji znalazły się:

- Edukacja szansą rozwoju regionu – debata z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta, Politechniki Rzeszowskiej;

- Doradztwo zawodowe w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – dyrektor PPP Nr 2 Dorota Dominik;

- Szkoła zawodowa szkołą przyszłości – debata uczniów szkół zawodowych.

Uczestnicy zapoznali się również z obowiązującymi trendami w modzie branżowej ;) – tzw. dress code z przymrużeniem oka (modelki i modele na wybiegu w kreacjach służbowych na sezon wiosna-lato 2019).

Rzeszowskie szkoły zaprezentowały na nich swoją ofertę edukacyjną (kształcenie praktyczne i zawody poszukiwane na podkarpackim rynku pracy):  Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Elektronicznych , Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2.

Politechnika Rzeszowska zaprezentowała koła naukowe takie jak robotyka (roboty LEGO i inne) oraz mechatronika (Rover – łazik marsjański).

Uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami różnych szkół oraz zebrania materiałów informacyjno - promocyjnych dotyczących kształcenia w wybranym zawodzie.

Całe wydarzenie przygotowane było z myślą o uczniach szkoły podstawowej i gimnazjum, aby ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze szkoły marzeń.

 

 


2019-01-02
Jesienne rozgrywki sportowe.

 

Pierwsze zawody klas 7,8 i gimnazjum odbyły się w Świlczy. Zarówno chłopcy i dziewczęta reprezentowali" Trójkę " w koszykówce.Po trzech emocjonującym meczach nasze drużyny zajęły 5 miejsce.
Kolejne rozgrywki tym razem powiatowe w Tenisie stołowym odbyły się w Błażowej. Naszą szkołę reprezentował Jakub Kopeć, Mikołaj Bachórz i Kacper Żuczek. Chłopcy przeszli jak burza przez rozgrywki, wygrywając 4 mecze i ostatecznie zdobywając srebrny medal, jednocześnie awansując do zawodów rejonowych w Nowej Sarzynie. 

2018-12-21
Wigilia szkolna 2018

To właśnie tego wieczoru,

gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,

przy stołach są miejsca dla obcych,

bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,

gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,

w serca złamane i smutne

po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru

zło ze wstydu umiera,

widząc jak silna i piękna

jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,

od bardzo wielu wieków,

pod dachem tkliwej kolędy

Bóg rodzi się w człowieku.

 

 

Wspólne świętowanie rozpoczęła część artystyczna na sali gimnastycznej. Uczniowie klas IV – VII wcielając się w postacie zarówno biblijne, jak i współczesne przybliżyli nam cud narodzin Pana Jezusa. W wykonanej inscenizacji przypomnieli zgromadzonym, że Jezus powinien rodzić się codziennie w naszych sercach. Dialogi przeplatane wspólnym kolędowaniem wprowadziły zebranych w uroczysty świąteczny nastrój.

Po zakończonym występie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Gabriel Przywara (kl. I) z rąk Pani Dyrektor odebrał nagrodę otrzymaną w konkursie plastycznym organizowanym przez Mobilne Planetarium. Pani Dyrektor przeczytała również list skierowany do uczniów szkoły, otrzymany od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz jego małżonki. Zawierał on podziękowania za  udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” oraz życzenia świąteczne. Następnie wszyscy zgromadzili się wokół pięknie nakrytego stołu, kosztując tradycyjnych wigilijnych potraw i radośnie kolędując.

Szkolne uroczystości były doskonałym wstępem do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć
 

           


2018-12-14
Udział w Jesiennym Pikniku Naukowym na Uniwersytecie Rzeszowskim

 

Tematem przewodnim „Skrzydlatorium” było latanie. Na wstępie pikniku uczniowie wysłuchali więc interesującego wykładu o owadach, ptakach i roślinach latających pt. „Uskrzydleni”. Następnie mieliśmy okazję samodzielnie eksperymentować, obserwować i odkrywać, zwiedzając wiele ciekawych stoisk promujących naukę i umożliwiających osobisty kontakt z tym co absorbujące i tajemnicze. Zobaczyliśmy wiele stoisk naukowych m.in. z mikroskopowaniem i żywymi owadami, czy też stoiska lotnicze, sprawdzając swoje umiejętności m.in. w symulatorze lotu. Na zakończenie spotkania wzięliśmy udział w tradycyjnym, happeningowym „Alercie w obronie Ziemi”, głośno wykrzykując przy dźwiękach dzwonków, kołatek i gwizdków – „SOS dla Ziemi”.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2018-12-14
YAMAHA – AUDYCJA MUZYCZNA

Mogliśmy podziwiać doskonałe duo Cypriana Bednarza z klasy 4, który grał z prowadzącym audycje muzyczne. Nasz uczeń grał na trójkącie, a jego partner na kontrabasie elektrycznym. Również nasza uczennica Amelia Przywara (klasa 4) mogła zaprezentować swoje umiejętności w grze smyczkiem na wiolonczeli. Ostatnią atrakcją audycji był występ pani Faustyny Ząbczyk, która wykonała utwór na gitarze basowej. Uczniowie byli zachwyceni występem swojej nauczycielki, która otrzymała wielkie brawa na koniec swojego występu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i ciekawi jesteśmy czym zaskoczą nas muzycy kolejnym razem.

 


2018-12-13
„Złóż życzenia Marszałkowi”. Urodzinowa kartka do Józefa Piłsudskiego

 

          W ramach programu zadaniem uczniów naszej szkoły jest przebycie pięciu Szlaków: Trzech Świąt Rzeczpospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości oraz Pierwszych Dni Wolności. Realizując zadanie zawarte w Szlaku Współtwórców Niepodległości uczniowie klas 1- 8 własnoręcznie przygotowali piękne kartki z życzeniami urodzinowymi dla Marszałka Józefa Piłsudskiego, który urodziny obchodził 5 grudnia. Uczniowie wykonali 54 kartki na których napisali słowa podziękowań i życzeń. Oto niektóre z nich „Dziękuję Ci za wolną Polskę” „ Z okazji Twoich urodzin życzę Ci, aby pamięć o Tobie trwała przez długie wieki”, Chciałbym Panu podziękować za wytrwałe dążenie do odzyskania przez Polskę niepodległości, której 100-tną rocznicę dzięki Panu mogliśmy w tym roku świętować.”, Dumni jesteśmy z Ciebie -rodaka, chwalimy Twoje uczynki – prawdziwego Polaka”. Kartki w większości wykonane były w barwach narodowych, powtarzającym się często motywem była flaga i godło, nie zabrakło też motywów kwiatowych. Wszystkie kartki zostały wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


2018-12-11
BOŻONARODZENIOWE ŻYCZENIA DLA ŻOŁNERZY ARMII KRAJOWEJ

 

Kartki ozdobione zostały świątecznymi elementami takimi jak: choinki, bombki, gwiazdy i brokat. Na niektórych znalazły się obrazki ze Świętą Rodziną w betlejemskiej stajence.  Myślimy, że żołnierzy ucieszą także wykonane Mikołaje i renifery. Do wszystkich wykonanych kartek i przedmiotów dołączone zostały świąteczne życzenia od całej naszej społeczności szkolnej.

Kartki zostały przekazane do siedziby Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie skąd trafią do rąk kombatantów Podkarpackiego Okręgu.

Zapraszamy do galerii zdjęć 

 


2018-12-11
Gminny Konkurs Anglojęzyczny „The World of English”

 

 

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej charakterystyczny pejzaż pochodzący z krajów anglojęzycznych oraz opis przedstawionego miejsca w języku angielskim. W tegorocznej edycji konkursu, w której udział wzięło ponad 60 uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum z terenu gminy Świlcza, wyróżnienie otrzymał uczeń klasy VI naszej szkoły – Mikołaj Buda.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


2018-12-07
XIX WOJEWÓDZKI KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ „KOLĘDNICY – WĘDROWNICY”

Obrzęd kolędowania wywodzi się z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich, kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku .  Kolędnicy w zamian obdarowywani byli świątecznymi smakołykami i drobnymi datkami. Dziś tradycja ta jest podtrzymywana przez domy kultury, szkoły, regionalne zespoły, stanowiące element polskiego folkloru. Tradycja odwiedzin i składania życzeń przy śpiewie kolęd i pastorałek jest wciąż żywa i kultywowana w wielu polskich rodzina.

W konkursie brali udział Gabriel Przywara, Daria Szopa, Natalia Płatek,  Zuzanna Pałka, Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Karol Surowiec, Karolina Dworak, Aleksandra Kwoka, Bartosz Olbrot, Mikołaj Buda, Julia Kopeć, Oliwia Przywara, Jakub Kopeć, Miłosz Buda. Prace konkursowe nasi uczniowie  wykonali różnymi technikami. Dotyczyły dawnej i obecnej tradycji kolędowania, przedstawiały całe sceny wielopostaciowe jak również  pojedyncze ulubione postacie kolędujące.


2018-12-06
Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole

 

Wszystkie dzieci już od pierwszych lekcji z niecierpliwością nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Nasz wyjątkowy gość nie kazał na siebie długo czekać, rozpoczynając swoją wizytę od najmłodszych dzieci z klas I-III, które ładnie przywitały go piosenkami i wierszami. Następnie Mikołaj pośpieszył na spotkanie z równie niecierpliwie wyczekującymi w salach lekcyjnych uczniami klas IV-VIII.

Był to dzień pełen radości i uśmiechu. Wyjątkowego gościa – Świętego Mikołaja serdecznie zapraszamy za rok.

 


2018-12-06
Spotkanie rodziców ze stomatologiem

11 grudnia 2018 r. (wtorek) o godz. 15.30 odbędzie się w naszej szkole spotkanie rodziców z przedstawicielem tworzonego w Bratkowicach gabinetu stomatologicznego dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to spotkanie.


2018-12-03
VII edycja Konkursu Pięknego Czytania

                      Konkurs rozgrywał się w dwóch etapach:

I- ETAP SZKOLNY

Szkoły przeprowadzały wewnętrzne eliminacje i wyłoniły zwycięzców:

- finalistę etapu szkolnego z klas I-III ze szkoły podstawowej

- finalistę etapu szkolnego z klas IV - VI ze szkoły podstawowej

- finalistę etapu szkolnego z klas VII – VIII i III klasy gimnazjum

II ETAP GMINNY

Przesłuchanie finalistów przez jury konkursowe odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świlczy

 Uczestnicy konkursu czytali dowolny fragment z twórczości Adama Bahdaja Stefana Żeromskiego.

Ocenie podlegała :

- poprawność czytania,

- płynność czytania,

- interpretacja tekstu,

- wrażenia artystyczne.

            Naszą szkołę reprezentowali finaliści etapu szkolnego Cyprian Bednarz z klasy IV, który zajął II miejsce w gminnym konkursie oraz Jakub Kopeć z klasy VII.

 


2018-11-30
Zabawa andrzejkowa klas I - III

Podczas zabawy przeprowadzono wróżby takie jak: „Kram z marzeniami”, „Wróżba z butelką”, „Wróżba z kolorami”, „Wróżba z kartami”, „Sprawdź z kim los Cię połączy” oraz „Drzewko szczęścia”. Wiele radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy z niecierpliwością czekali na to, by dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości. Po zabawach z wróżbami uczniowie wraz z wychowawcami udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dyskoteka, podczas której wszyscy wspólnie tańczyli oraz bawili się w zabawę „Chusteczka”. Odbył się również konkurs „Taniec na gazecie”, podczas którego dzieci musiały wykazać się zręcznością. Po tańcach i zabawach zmęczeni i głodni uczniowie uzupełnili swoje siły słodkościami. Na koniec zabawy andrzejkowej odbyło się tradycyjne lanie wosku przez dziurkę od klucza i interpretowanie kształtu cienia rzucanego przez figurę odlaną z wosku. Wszyscy bawili się wspaniale i w dobrych humorach wrócili do swoich domów.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2018-11-29
Wyjazd uczniów klas I - III do kina Helios

Opowiada on o losach dziewczynki, która szukając klucza do pamiątkowego pudełka odziedziczonego po zmarłej matce trafia do magicznej krainy. Miejsce to niegdyś piękne i bajkowe, rządzone jest przez złą Władczynię. Dziewczynka razem z dzielnym żołnierzem, szukając klucza, który rozwiąże wszystkie problemy, staje do walki aby w królestwie znów zapanował spokój, ład i porządek.  Film bardzo podobał się dzieciom, zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.


2018-11-21
„Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”- podsumowanie konkursu

Celem konkursu było :

  • propagowanie historii i tradycji regionalnych związanych z kultem św. Huberta,
  • uczczenie 95 – lecia PZŁ,
  • kształtowanie postawy człowieka świadomego swego wpływu na środowisko,
  • pobudzanie wyobraźni dzieci,
  • inspirowanie do poszukiwania nowych technik plastycznych,
  • zachęcanie do kreatywnego i twórczego sposobu przedstawienia tematu,
  • spotkanie miłośników przyrody.

 

Konkurs składał się z czterech kategorii:

I.  Dzieci przedszkolne: „ Okiem leśnej fotopułapki”

II. Uczniowie klas I-III: „Leśny kamuflaż zwierząt”

III. Uczniowie klas IV- VI: „95 lat PZŁ w służbie polskiej przyrodzie’

IV. Uczniowie klas VII-VIII: „Hubert – dlaczego święty?”

Daria Szopa uczennica klasy II  za swoją prace ” Leśny kamuflaż zwierząt” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.


2018-11-16
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY - „LEOPOLD LIS-KULA – DZIELNY CHŁOPIEC PIŁSUDSKIEGO”

 

 

 Konkurs został zorganizowany pod patronatem pana Tomasza Wojtona, radnego powiatu. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bratkowicach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrowli i naszej szkoły. Tematyka konkursu dotyczyła życia i działalności najmłodszego pułkownika niepodległej Polski Leopolda Lisa - Kuli. Dzieci musiały się wykazać wszechstronną wiedzą na temat jego zainteresowań i dokonań oraz historią odzyskiwania przez Polskę niepodległości podczas pisania testu. Wyniki pokazały wysoki i wyrównany poziom.

- I miejsce zajęli : Mikołaj Bachórz, Oliwer Nguyen Thanh (NSP Bratkowice), Maciej  Styka (SP nr1 Mrowla ) oraz Jakub Półtorak (SP nr2 Bratkowice),

- II miejsce zajął Damian Płatek (NSP Bratkowice ),

- III miejsce zajął Bartosz Ziółkowski (SP nr2 Bratkowice).

 Dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu wręczyli pan Tomasz Wojton i pani dyrektor Janina Gaweł.

Po konkursie uczestnicy i uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w programie artystycznym, na który złożyły się wspomnienia dotyczące Leopolda Lisa - Kuli przeplatane  pieśniami patriotycznymi z tego okresu odśpiewywane wspólnie przez wszystkich obecnych.

 


2018-11-14
WYCIECZKA W RAMACH ZAJĘC DYDAKTYCZNYCH Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

 

 

Ochotnicze Hufce Pracy to jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra właściwego ds. pracy. OHP są instytucją rynku pracy realizującą zadania określone w ustawie o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia, wyspecjalizowana w działaniach na rzecz młodzieży (w szczególności  zagrożonej wykluczeniem społecznym) oraz bezrobotnych do 25 roku życia. OHP oferują bezpłatne usługi w zakresie poradnictwa grupowego oraz indywidualnego.

http://www.podkarpacka.ohp.pl/

https://ohp.pl

Jedną z najistotniejszych form wsparcia, jakiej udzielają OHP osobom wieku 15-25 lat jest poradnictwo zawodowe.

W czasie zajęć warsztatowych, uczniowie mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi o swoich planach na przyszłość; możliwościach kształcenia po reformie edukacyjnej oraz szansach na zatrudnienie na lokalnym rynku pracy.

Każdy z uczniów za pomocą kwestionariusza testowego mógł indywidualnie zbadać swoje predyspozycje zawodowe i osobowościowe.

Doradcy zawodowi przedstawili uczniom również dodatkowe formy zdobywania kwalifikacji zawodowych  - kursy i szkolenia (dostępne dla młodzieży nieodpłatnie); wskazali adresy stron internetowych pomocne w przygotowaniu młodzieży do funkcjonowania na rynku pracy.

http://www.ko.rzeszow.pl/

https://barometrzawodow.pl/

http://dokariery.pl/

https://www.eipd.pl/

https://www.manpower.pl/

Istotnym punktem spotkania była możliwość sprawdzenia przez uczniów swoim umiejętności planowania, organizacji i podejmowania decyzji poprzez udział w zabawie edukacyjnej – Chłopska Szkoła Biznesu.

Chłopska Szkoła Biznesu to planszowa gra ekonomiczna, opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne, szkoleniowe i integracyjne. Gra jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Nawiązuje ona do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku. Zaletą gry jest to, że rozgrywa się ją w czasie rzeczywistym, więc umożliwia bezpośrednie interakcje uczestników rozgrywki i wywołuje u nich silne emocje i zaangażowanie.

Podczas gry, każdy z uczniów miał szansę rozwinąć swoje umiejętności biznesowe i komunikacyjne. Gra dla niektórych zakończyła się zwycięstwem :) dla innych – porażką ;) Pokazała, jak ważne jest logiczne myślenie i planowanie.

Po zakończonym spotkaniu uczniowie otrzymali pakiety informacyjne przydatne w planowaniu przyszłej ścieżki edukacyjno – zawodowej.

Pomimo, że spotkanie w MCIZ - OHP trwało dłużej niż zwykła lekcja, bo aż 180 minut nikt się nie nudził, dzięki miłej atmosferze i ciekawym zajęciom. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i pozdrawiamy Panie Bernadettę S. i Mariolę L.

Oprac. Monika Stobierska

 

 


2018-11-13
NASZA SZKOŁA DLA NIEPODLEGŁEJ

                                  

Nasze wszystkie działania związane z obchodami tej rocznicy zostały ujęte w opracowanym szkolnym programie „Wolność kocham i rozumiem”, który realizujemy już od lutego b.r. W tym programie znalazły się m.in. następujące zadania:

  1. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  2. Spotkania z żołnierzami Armii Krajowej

  3. Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja.

  4. Wycieczki do miejsc pamięci narodowej w Bratkowicach, Rzeszowie, Krakowie, Lwowie.

  5. Poznanie sylwetek wielkich Polaków – twórców Niepodległej Polski.

  6. Zorganizowanie konkursów:

- „Zasłużeni dla niepodległej 1795 – 1918 – prezentacja multimedialna”

- Międzyszkolny konkurs wiedzy p.t. „Leopold Lis Kula – dzielny chłopiec Piłsudskiego”

- Konkurs wiedzy o AK”.

  1. Udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”

  2. Włączenie szkoły do akcji ZHR i MEN „Szkoła Niepodległej”

  3. Udział w patriotycznych uroczystościach organizowanych we wsi, gminie i w Rzeszowie.

  4. Zorganizowanie uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości.

 


2018-11-11
STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

       Przygotowania do uroczystych obchodów tego ważnego dla Polski jubileuszu rozpoczęto w naszej szkole już kilka tygodni przed pamiętnym dniem 11 listopada. Uczniowie z każdej klasy z zaangażowaniem ćwiczyli opracowany bogaty program artystyczny z recytacją wierszy patriotycznych, śpiewem i tańcem. Starannie przygotowali piękne biało-czerwone kotyliony i flagi narodowe.

      Punktem kulminacyjnym wszystkich przygotowań była uroczysta akademia upamiętniająca tę wyjątkową dla wszystkich Polaków rocznicę. W akademii udział wzięli nie tylko wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły, ale również licznie zgromadzona społeczność lokalna. Bogaty program artystyczny otwarty przez Panią Dyrektor szkoły składający się z pięknie deklamowanych wierszy o tematyce patriotycznej, przeplatany był wspólnie śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych znanymi pieśniami patriotycznymi i wzbudzającą duże zainteresowanie prezentacją multimedialną. Do programu włączyli się również uczniowie klas I-III, którzy bardzo ładnie wzbogacili tę szczególną uroczystość prezentacją dwóch polskich tańców narodowych – krakowiaka i poloneza. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny był wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu, przypominającą czasy minionych pokoleń, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Na zakończenie wspólnego spotkania Pani Dyrektor dokonując podsumowania upamiętnianego wydarzenia uroczyście przedstawiła wyniki, wręczyła nagrody i dyplomy laureatom szkolnego konkursu historycznego na prezentację multimedialną „Zasłużeni dla niepodległości w latach 1795-1918”. Nagrody otrzymali: Natalia Gaweł, Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh z kl. VIII, Julia Kopeć i Kacper Sobiesiak z kl. VI oraz Karolina Dworak i Marcel Puklicki z kl. V.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2018-11-09
ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

 

     Zgodnie z wytycznymi akcji, punktualnie o godzinie 11:11, rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie całego Mazurka Dąbrowskiego. Były to wzniosłe i zarazem wzruszające minuty. Śpiewając  zastanawialiśmy się w myślach ile osób razem z nami wykonuje hymn.

      Mazurek Dąbrowskiego jest obok godła i biało-czerwonej flagi trzecim naszym symbolem narodowym.  Autorem tekstu i muzyki (opartej na ludowym motywie) był Józef Wybicki – działacz polityczny, publicysta i dramaturg. Pieśń powstała w Reggio we Włoszech w 1797 roku. Mazurek początkowo był śpiewany w Legionach Dąbrowskiego ale bardzo szybko się rozpowszechnił  i stał się dla narodu polskiego pieśnią podtrzymującą na duchu i dającą wiarę w odzyskanie niepodległości. Od 1927 roku stał się prawnie hymnem narodowym.


2018-11-09
SZKOLNY KONKURS „ZASŁUŻENI DLA NIEPODLEGŁOŚCI”

 

       Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas V – VIII.  Wpłynęło 7 prac. Wszystkie prace były wykonane pomysłowo, zawierały wiele faktów historycznych, ciekawostki dotyczące prezentowanych postaci. Komisja postanowiła wszystkim uczestnikom przyznać nagrody i ocenę celującą z historii.

          Nagrody w postaci dyplomów i albumów zostały wręczone na akademii z okazji Obchodów Święta Niepodległości. Otrzymali je: Natalia Gaweł, Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh z kl. VIII, Julia Kopeć i Kacper Sobiesiak z kl. VI oraz Karolina Dworak i Marcel Puklicki z kl. V.


2018-11-08
Udział w akcji "Śniadanie daje moc"

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom i rodzicom, jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie dziecka w młodszym wieku szkolnym. Przeprowadzono pogadank i zajęcia tematyczne. Dzieci pracując indywidualnie wykonywały dekoracjne kanapki, ucząc się, jak prawidłowo przygotować ten najważniejszy dla ucznia posiłek. 

W tym dniu wychowawcy z uczniami zorganizowali w klasach I - III wspólne śniadanie. Dzieci przy estetycznie nakrytym stole skonsumowały z apetytem kanapki, koreczki, twarożki z przystrojone i udekorowane. Dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i zaangażowaniem. Zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu. Dodatkowym elementem wychowawczym była integracja i współdziałanie dzieci w klasach młodszych. 

 


2018-10-24
Spotkanie z rodzicami.

9 listopada 2018 r. (piatek) o godz. 17.00 odbędzie się akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na którą serdecznie wszystkich zapraszamy, aby współnie ze swoimi  dziećmi  i nauczycielami uczcić tę rocznicę wspólnym spiewaniem patriotycznych pieśni.

Po uroczystości odbedą się wywiadówki klasowe. 

 


2018-10-23
XIII GMINNY KONKURS PAPIESKI „Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI”

 

           

            Konkurs składał się z trzech kategorii:

  1. Literackiej dla klas IV-VIII o tematyce: Św. Józef wzorem dla „wszystkich powołanych do ojcostwa”.
  2. Plastyczny dla klas 0-III o tematyce: Medal „Super-Ojca” umieszczony przy obrazku Papieża lub św. Józefa.
  3. Konkurs wiedzy o tematyce: Habemus Papam – trzydziesta rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża.

W kategorii literackiej II miejsce zajęła Aleksandra Kwoka z klasy V oraz Karolina Dworak otrzymująca III miejsce również z klasy V.

W kategorii plastycznej I miejsce zajęła Daria Szopa z II klasy.

W konkursie wiedzy II miejsce otrzymał zespół z klasy VII w skład, który wchodzili: Gabriela Jucha i Jakub Kopeć.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 


2018-10-19
PASOWANIE NA UCZNIA

Na początku pani dyrektor Janina Gaweł przybliżyła wszystkim zebranym tradycję pasowania. Następnie dzieci z klasy I w obecności zebranych nauczycieli, rodziców i społeczności uczniowskiej zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Potem zdały egzamin prezentując swoją wiedzę i zdolności aktorskie, recytatorskie, wokalne, taneczne. Swoim występem pokazały, że chcą sumiennie i wytrwale pracować, a przy tym są odważne i potrafią pokonywać napotkane trudności. Otrzymały gromkie oklaski od przybyłych  na uroczystość gości. W związku z tym mogły przejść do ślubowania przed Pocztem Sztandarowym naszej szkoły. Następnie pani dyrektor Janina Gaweł dokonała ceremonii pasowania dotykając w ramię każdego ucznia dużym ołówkiem wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Potem pierwszoklasiści na pamiątkę tego wydarzenia złożyli swój pamiątkowy podpis stemplując paluszkiem w kronice szkoły.

Z tej to okazji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od starszych uczniów, rodziców i pani Dyrektor. Uroczystość została zakończona wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy wraz ze swoimi pociechami przezywali to historyczne wydarzenie.  Ten dzień zostanie długo pierwszakom w pamięci.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2018-10-18
Wyjazd uczniów kl. VI - VIII do kina.

 Jest to polsko – brytyjski dramat wojenny zrealizowany w oparciu o powieść Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Opowiada o grupie polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię we wrześniu 1940 roku w czasie II wojny światowej. Początkowo niechętni Anglicy nie chcą pozwolić Polakom walczyć z Niemcami w obronie miast angielskich przed nalotami. Zmienia się to, wówczas kiedy podczas lotu treningowego polscy piloci zestrzelają samolot niemiecki. Widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwalają im na wzięcie czynnego udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa jest m.in. były wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodzi filmowym Dywizjonem 303. Czas między lotami lotnicy spędzają ze sobą w brytyjskich kantynach, gdzie zawierają znajomości z Anglikami, zakochują się i manifestują swoje przywiązanie do Polski.

Film spodobał się uczniom i wzbogacił  ich wiedza o II wojnie światowej.


2018-10-17
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania

Podczas szkolnego apelu uczniowie klas I – III zaprezentowali się w dwóch inscenizacjach. Klasa I i II wystąpiła z teatrzykiem kukiełkowym przedstawiając kłótnie i zwady warzyw, bohaterów wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, zaś dzieci z klasy III wcieliły się w role bohaterów wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Przedstawienia te bardzo podobały się zebranej społeczności szkolnej oraz rodzicom, którzy przyszli obejrzeć swe pociechy. Następnie przedstawiciele każdej z obecnych klas czytali na głos wybrane przez siebie „Przygody Słodziaków”. Na zakończenie apelu każdy uczeń z klasy I, II i III otrzymał dyplom uznania za wytrwałe codzienne czytanie i zebranie kompletu naklejek. Mamy nadzieję, że  akcja ta zachęciła uczniów do regularnego czytania książek.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2018-10-16
MOBILNE PLANETARIUM

 

 W specjalnie przygotowanej kopule dzieci z klas młodszych nie tylko zapoznały się planetami Układu Słonecznego, ale też dowiedziały się co to są planetoidy, poznały komety, gwiazdy, a nawet sondę kosmiczną. Przekonały się jak wyjątkową planetą jest Ziemia i dlaczego zmieniają się pory roku. Na zakończenie pokazu obejrzały zabawną historię o dinozaurach. Starsi uczniowie natomiast poznali historię misji Apollo na Księżyc oraz dokładnie przyjrzeli się budowie poszczególnych planet Układu Słonecznego. Projekcję zakończono podróżą do starej kopalni znajdującej się we wnętrzu Ziemi.


2018-10-12
I Sesja Młodzieżowej Rady Gminy

 

12 października 2018 r. (piątek) o godz. 9.00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Świlcza odbędzie się I Sesja Młodzieżowej Rady Gminy.

 

Porzadek obrad:

  1. Otwarcie sesji
  2. Ślubowanie Radnych
  3. Wybór Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy
  4. Wybór Wiceprzewodniczącego Młodziezowej Rady Gminy
  5. Wybór Sekretarza Młodziezowej Rady Gminy
  6. Sprawy różne

2018-10-10
Dyskoteka

„Taniec nie tylko bawi,
ale daje pożytek, kształci i uczy.”

Celem dyskoteki było uczczenie „Dnia Chłopaka”, organizacja czasu wolnego oraz integracja dzieci poprzez nawiązanie kontaktów i współdziałanie w zabawie. W trakcie przyjęcia zamówiona została pizza, dzięki czemu uczniowie byli pełni sił do tańca.

Po dyskotece wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że była to świetna impreza i z niecierpliwością czekają na kolejną!


2018-10-05
Lekcja muzyki z YAMAHĄ

W trakcie audycji, pani Patrycja wraz z panem Michałem zaprezentowali dawny ubiór damy serca wraz z jej wybrankiem oraz strój szkocki.
Przedstawiono również takie rodzaje tańca jak: allemande, galiarda, pawana, sarabanda, menuet, które należą do grupy tańców dworskich oraz ceilidh, ecossaise, jig, reel, które z kolei zaliczamy do grupy tańców szkockich.

            Uczniowie poznali kroki poszczególnych stylów i chętnie brali udział w przygotowanych atrakcjach. Ta lekcja muzyki sprawiła wiele radości, co zostało uwidocznione na zdjęciach.


2018-09-28
Zebranie rodziców uczniów kl. VIII

28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w szkole (sala nr 14) odbędzie się zebranie rodziców uczniów kl. VIII.
Zebranie będzie poświęcone tematyce związanej z egzaminem ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/19


2018-09-27
Święto Szkoły

W tym samym dniu  w Rzeszowie odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święto żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W obchodach tych wzięli z kolei udział uczniowie klas IV – VIII. Z tej okazji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień przez zaproszonych gości, wręczeniu pamiątkowych odznaczeń członkom i sympatykom Koła Obwodu Nisko, Stalowa Wola ŚZŻAK w uznaniu wybitnych zasług dla upowszechniania polskiego czynu niepodległościowego, pielęgnowanie miejsc pamięci, propagowanie postaw patriotycznych oraz krzewienie polskości oraz  nagrodzeniu odznaką pamiątkową żołnierzy – za wzorową służbę i pracę w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbył się piknik wojskowy. Wystawiono punkty promujące Instytut Pamięci Narodowej i 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej  im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Uczniowie mogli sobie pobrać bezpłatnie publikacje i materiały edukacyjne IPN, gadżety związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości jak np. opaski odblaskowe w barwach narodowych. Zainteresowani mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu podkarpackich „Terytorialsów” oraz porozmawiać z żołnierzami służącymi w szeregach Brygady. Żołnierze zorganizowali także zbiórkę krwi pod hasłem „Tertytorialsi mają pomoc we krwi” oraz degustację wojskowej grochówki. Zadowoleni ze swojej postawy patriotycznej wrócili do szkoły.

Udział uczniów kl. IV -VIII w uroczystości obchodów 79 rocznicy powstania PPP w Rzeszowie - zapraszamy do galerii zdjęć

 

 


2018-09-21
Wyjazd do hodowli wiewiórek w Rudnej Wielkiej

Dnia 21 września uczniowie klas 1-3 oraz 6 wybrali się na wycieczkę do prywatnej hodowli wiewiórek w Rudnej Wielkiej – „Wiewiórki świata”. Pan Władysław – właściciel hodowli – opowiedział o życiu i zwyczajach wiewiórek zamieszkujących różne zakątki świata, o ich hodowli oraz pielęgnacji. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość nakarmienia zwierząt ich ulubionymi smakołykami. Podczas wycieczki uczniowie poznali wiele istotnych informacji na temat życia wiewiórek, a najbardziej dociekliwe i zainteresowane dzieci zadawały pytania, na które z chęcią odpowiadał Pan Władysław. Wszyscy z uśmiechem na twarzy i pełni wrażeń wrócili do szkoły, gdzie w świetlicy szkolnej wykonali wiewiórki techniką  origami oraz uczestniczyli w zabawach świetlicowych.


2018-09-21
Wycieczka do Lwowa

 

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego, jednego z najstarszych istniejących cmentarzy na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Wraz z Cmentarzem Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) jest to miejsce pochówku wybitnych i zasłużonych Polaków. Znajdują się tam groby m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Konstantego Juliana Ordona, Władysława Bełzy, Juliana Zachariewicza i Jana Dobrzańskiego. Cmentarz Orląt Lwowskich szczególnie poruszył nasze serca. Jest to miejsce spoczynku bardzo młodych Polaków, którzy chwyciwszy za broń, zginęli w obronie tego, co mieli najcenniejsze – własnego domu, którym był polski Lwów.

            Następnie przyszła kolej na spacer uliczkami porównywanego do Krakowa miasta. Urzekły nas niesamowicie bogato zdobione kamienice, które zwracały uwagę różnorodnym stylem architektonicznym.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Pracowni Czekolady. Jest to niewielka kawiarenka, w której można skosztować słynnej lwowskiej czekolady, a  wewnątrz lokalu znajduje się droga do sklepu z czekoladkami.

            Nie sposób było pominąć obejrzenia pomnika Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego. Oprócz tego zwiedziliśmy bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, która jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych kościołów w tym mieście. Świątynie zbudowano na zlecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, lecz jej budowa trwała grubo ponad 100 lat. We wnętrzu katedry podziwialiśmy posągi świętych, ołtarz oraz obraz Matki Bożej Łaskawej. Dookoła bazyliki zostało umieszczonych wiele kaplic, wśród których najbardziej popularna i najpiękniejsza to kaplica Boimów. Nie sposób było oderwać wzrok od pięknie rzeźbionej fasady oraz sklepienia, które sprawiało wrażenie iluzji. Przewodnik, który towarzyszył nam podczas całej eskapady opowiadał również o kościele Bernardynów, w którym znajduje się nagrobek św. Jana z Dukli.

            W czasie tego intensywnego dnia, udało nam się również zobaczyć słynną Operę Lwowską. Odwiedziliśmy też jedno z najbardziej popularnych muzeów aptekarstwa. Pierwsza sala, w której cały czas można kupować leki wciąż wygląda jak w polskim Lwowie. Wypełniają ją stare meble oraz malowidła na ścianach. Uczniów bardzo zainteresowały opakowania po tabletkach, fiolki, naczynia i stare apteczne meble.

            Na sam koniec każdy z nas zakupił słodkości dla siebie i swoich bliskich oraz przeszedł się lwowskim targowiskiem.

            W wyciecze wzięło udział łącznie 41 uczniów. Jesteśmy zadowoleni, ponieważ pogoda dopisywała nam przez cały dzień!

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2018-09-20
Zawody lekkoatletyczne.

Pierwsze zawody odbyły się 15.09.18 r. na stadionie  w Bratkowicach. NSP pokazała się z bardzo dobrej strony wystawiając ponad 30 zawodników i zawodniczek w wieku od 7 do 14 lat. Ze względu na deszczową pogodę zostały rozegrane tylko sztafety 4x100 i bieg na 60 m. W kategorii klas IV-VI nasi uczniowie  zdobyli I, II i III  m-ce, zaś w kategorii kl. VII -VIII i gimnazjum wywalczyli II i III m-ce

Gratulacje i wielkie dzięki  dzieciom i rodzicom za wspaniały występ i tak liczne uczestnictwo. 

 

We wtorek 18.09.18 r. odbyły się w Rzeszowie zawody powiatowe w lekkiej atletyce. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Płatek, która w biegu finałowym na 60 m zajęła IV m-ce.

Również we czwartek 20.09.18 r. w zawodach powiatowych klas VII -VIII i gimnazjum nasza szkoła  wystawiła swoją reprezentację. Zawodnicy startowali w pchnięciu kulą, skoku w dal, biegu na 100, 600, 1000 m i sztafecie 4x100.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


2018-09-19
Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

Dnia 13 września dzieci z klas 1-3 wybrały się do Teatru  „Maska” w Rzeszowie na spektakl pt.”Gra”. Przedstawiał on historię dziewczynki podczas jej pierwszego samodzielnego powrotu do domu. Mimo iż, dziewczynka dostała od rodziców szereg dobrych rad i przestróg, to w mgnieniu oka o nich zapomniała.  Nie tylko zaczęła rozmowę z nieznajomym, ale także dała się wciągnąć w świat tajemniczej gry. Wkrótce przekonała się, że została w niej uwięziona. Jedynym sposobem na powrót do domu było ukończenie rozgrywki. W trakcie przedstawienia otrzymała wskazówki jak należy się zachować w niebezpiecznych sytuacjach. Dzięki zapoznaniu się z panującymi regułami i zasadami oraz ich przestrzeganiu podczas gry, udało się jej wrócić do domu. Uczniowie którzy uczestniczyli  w spektaklu mieli świetną okazję aby przypomnieć sobie wiele istotnych informacji  takich jak:  numery alarmowe, do kogo zwrócić się o pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, a także reguły zachowania m.in. podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania  się w mieście. Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia i ważną wiedzę.


2018-09-07
Narodowe Czytanie 2018

 

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona odbyła się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowane trzy fragmenty, które zostały odczytane przez naszych uczniów odnosiły się do niezwykle istotnych dziejów ojczyzny oraz uczuć, które łączą ludzi. Mieliśmy okazję wysłuchać mitu o szklanych domach, który odwołuje się do marzeń o nowej, idealnej Polsce.

Historię Karoliny i Cezarego, bohaterów powieści oraz wymowną manifestację robotniczą ukazaliśmy w krótkich scenkach, które można obejrzeć na niżej załączonych zdjęciach.

Uczniowie klasy siódmej przygotowali również w ramach akcji gazetkę szkolną, w której jeszcze bliżej można zapoznać się z sylwetką wrażliwego na ludzką krzywdę pisarza.

Celem akcji Narodowego Czytania jest promowanie czytelnictwa wśród Polaków oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z najważniejszymi dziełami polskiej literatury.


2018-09-05
Młodzieżowa Rada Gminy Świlcza

 

W związku z podjęciem uchwały przez Radę Gminy Świlcza nr LVII/442/2018 z dnia 16 marca 2018 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy informujemy, że w naszej szkole odbędą się wybory radnych spośród uczniów kl. VII i VIII. Z naszej szkoły do w/w Rady Młodzieży mamy wyłonić dwóch kandydatów. W wyborach będą uczestniczyć tylko uczniowie kl.  VII i VIII. Wybory odbędą się 20.09.2018 r.

Młodzieżowa Rada Gminy Świlcza - pobierz załącznik


2018-09-03
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

 

Nowy Rok Szkolny rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Bratkowicach, celebrowaną przez księdza proboszcza Józefa Książka. 
O godzinie 9.30 w szkolnej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele oraz duża grupa zawsze mile widzianych rodziców. Wszystkich zebranych serdecznie powitała dyrektor szkoły p. Janina Gaweł. Wyjątkowo ciepłe słowa skierowała do uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają swoją edukację w murach nasze szkoły. Zapewniła ich o życzliwości starszych kolegów oraz nauczycieli i pracowników szkoły.  

 Następnie przekazała najważniejsze komunikaty związane z organizacją rozpoczynającego się roku szkolnego,  przedstawiła nauczycieli, którzy rozpoczynają pracę w naszej szkole oraz wychowawców klas I-VIII.  Uczniom poszczególnych klas przypomniała także o najważniejszych zmianach i wyzwaniach, które czekają ich w nadchodzącym czasie.

Wszystkim uczniom życzyła wielu sukcesów w Nowym Roku Szkolnym, nauczycielom wytrwałości a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci.


Galerie